» Ausztria » Karintia » Karintia
Klagenfurt am Wörthersee három kultúra találkozási pontján fekszik, és ezek mindegyike tetten érhető a reneszánsz hangulatú városban. A karintiai befolyás az itt élő emberek laza életstílusában manifesztálódik, az olasz hatás a belváros építészetét határozza meg, a piacok és az ünneplés már-már művészire fejlesztett tudománya pedig a szlovén jelleget tükrözi. A gasztronómiai kínálat az Alpok–Adria térség három konyhájának legjavát ötvözve nyújt különleges élményeket.
A Neuen Platzon a vízköpő sárkány (Lindwurmbrunnen), a város kővé dermedt jelképe emlékeztet a település megalakulásának mondájára, amely szerint a mai város helyén elterülő mocsárvidéken egy óriási sárkány lakott, mely emberekkel táplálkozott. A monda történelmi alapja, hogy a Glan mocsaras gázlója sok emberéletet követelt. A sárkány már 1287-ben került a város címerébe. A másik hagyomány, amely szerint Klagenfurt nevének első tagja a Klagen - panasz szóból ered, a panasz pedig a sárkány vérengzéséből ered.
A városban tett séta alkalmával csodálatos reneszánsz belső udvarok várják a látogatókat. Klagenfurtban a kastélyokban tett látogatások során a vendégek képzeletbeli időutazást tehetnek a középkorba, emellett számos nemzetközi hírnévnek örvendő múzeum és galéria csábít kulturális felüdülésre: a Modern Művészetek Múzeumától a Tartományi Múzeum római leletein (köztük a híres "Magdalensbergi ifjú"), Egyházmegyei Múzeumon át egészen a Tartományi Székház Címer Terméig terjed a széles választék.
Altstadtwandern/Séta az óvárosban
A városnéző séta elején a térjünk be a Neuer Platz téren található turista irodába, ahol magyar nyelvű prospektust is találunk, amelynek segítségével fedezhetjük fel Klagenfurt belvárosát. A gyerekek német nyelvű rejtvényes füzetet is kapnak.
A séta a sárkányos szökőkúttól indul. A sárkányos díszkút a "szörnnyel", Herkulessel és a reneszánsz rácsozattal 1636-ban készült el.
Érdemes megtekinteni "A wörth-i tó manója" szobrot. A manó a wörth-i tó keletkezéséről szóló monda legendás figurája.
A Tartományi Székház (Landhaus) Címertermében a karintiai rendek, tartományfőnökök, hercegérsekek és tartományi kormányzók 665 címere látható. A Tartományi Székházat 1574-1594-ben építtették a rendek a város lerombolt első várának, egy vízivárnak a helyén.
A Szent Egyed Templom tornyából szép a kilátás nyílik a tóra és a környező hegyekre. 225 lépcső vezet a 70 méter magas kilátóba. Minden teljes órában harangoznak. Belépő felnőtteknek 1 euró, gyerekenek 0,50 euró. (Pfarrhofgasse 4.)
A Klagenfurt központjában található Karintia Modern Művészetek Múzeuma (Museum Moderner Kunst Kärnten, Burggasse) a kortárs és modern művészetek osztrák és nemzetközi képviselőinek munkáit mutatja be. A múzeum az úgynevezett "várban", Klagenfurt központjában található. Az épületet 1586-ban a "Bölcsesség és jámborság főiskolája"-ként ("Collegium sapientiae et pietatis") a protestáns nemesek számára építették. A 17. században, a 18. század közepéig a karintiai várgrófok lakóhelye. Az északi front, a várkápolna (bejárat a múzeumon keresztül), valamint a 2.emeleti szint a 18. században épült hozzá. 1933-ban itt alapították meg a "Karintiai Tartományi Galériát". A vár teljes körű felújítását követően a Modern Művészetek Múzeuma az egykori Karintiai Tartományi Képtár kibővített helyiségeiben kapott helyett.
A Rudolfinumban a Karintiai Tartomány Múzeum (Museumgasse)régészeti, művészeti, történeti, néprajzi természettudományi gyűjteményét láthatjuk. Rudolf trónörökös ragaszkodott ahhoz, hogy 1884-ben ő helyezze el az "utolsó követ", és ezzel védelmező kezét helyezze a múzeumra, amely "Rudolfinum"-ként egészen 1918-ig az ő nevét viselte. A múzeum 1884-es újjáépítése teljességgel elkerülhetetlenné vált, amikor az egyre gyarapodó gyűjteményeknek már nem volt elegendő hely a Tartományi Házban.
A bencés piacon tett látogatás semmi esetre sem hiányozhat a programból: a karintiai gazdák immár 70 éve kínálják itt termékeiket, és Európa egyesülésének köszönhetően egyre több szlovén és olasz termelő is bővíti az Alpok–Adria térség regionális finomságaiból és kulináris specialitásaiból álló kínálatot.
A városnézést kiegészíthetjük nosztalgiavillamosozással és sétahajózással is:
Hajózás a Lend-csatornán (Lendkanal). Kis motoros sétahajók közlekednek a 4 km hosszú csatornán Klagenfurt központjától a Wörthi-tóig és vissza. Különleges élmény végig hajózni a 4 km hosszú csatornán gyalogoshidak alatt, reneszánsz paloták között. A következő állomásokon áll meg a hajó: Steinernen Brücke, Planetarium-Minimundus és Maria Loretto. A hajó nyáron naponta háromszor közlekedik.
Nosztalgia villamos július 1.-augusztus 31., naponta. (Wilsonstrasse 37, Lendkanal)
Kerékpárral Klagenfurtban
A városban számtalan helyen találni kerékpárkölcsönző állomásokat, ahol bérelhetünk elektromos kerékpárokat is és a tartomány több mint 40 különböző pontján adhatjuk vissza azokat. Egy további plusz: a Wörthi-tó kerékpárral történő megkerülését kedvünk szerint megszakíthatjuk és visszatérhetünk Klagenfurtba hajóval.
Klagenfurt környékén egyébként számtalan kerékpárút található, amelyeken amellett, hogy csodás természeti környezetben tekerhetünk izgalmas látnivalók és programok sokasága vár bennünket. A Wörthi-tó északi partján, Veldenből Klagenfurton át a Keutschachi-tóig vezető kerékpártúrára mindenképp érdemes fürdőruhát bepakolni, útközben ugyanis csodás fürdőhelyek csábítanak frissítő fürdőzésre.
Fotó: © Österreich Werbung, Fotograf: Popp Hackner, Franz Gerdl, Volker Preusser, Trumler
|
Értékeld te is!