© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Ferragosto: Olaszország ma egész nap nyaral
2019. augusztus 15.

Minden évben nyaralással és lakomákkal ünneplik meg az olaszok az augusztus 15-i Nagyboldogasszony ünnepét, a turisták kedvéért pedig még a múzeumok se zárnak be.
Egész Olaszország nyaral
Nagyboldogasszony (Ferragosto) ünnepe karácsony és húsvét után a legnagyobb vallási ünnepnek számít Olaszországban. A piros betűs ünnepet az olaszok a nyári vakáció jelképének is tartják: augusztus 15-re még az is kiveszi szabadságát, aki eddig nem tehette meg.
Minthogy augusztus közepe egyébként is a nagy nyaralások ideje, Ferragostókor a városok az idegenforgalmi központok kivételével szinte teljesen kiürülnek, s egész Olaszország áttelepül a tengerparti nyaralóhelyekre. Ilyenkor a tengerpartokra felé vezető autópályákon negyven-ötven kilométeres sorok állnak. Akik nem tehetik meg, hogy megszálljanak valamelyik üdülőhelyen - naponta ingáznak a legközelebbi tengerpartra, ezért itt ebben az időszakban van a legnagyobb tömeg.
Lakoma, lakoma hátán
Egyes városokban felvonulással, gyakran hatalmas vacsorákkal ünneplik meg, ez egy kitűnő apropó egy jó kiadós lakomához! Ferragosto idején mindenki folyamatosan vendégeskedik vagy vendégül lát. A felmérések szerint az olaszok huszonnégy százaléka a hagyományt követve vidéki piknikkel ünnepli Ferragostót, hét százalék étterembe megy. A Napsütötte Toszkána c. filmből is ismert Cortonában ekkor rendezik meg a Sagra della Bistecca-t, azaz a bifsztek ünnepét.
A Szent Egyed katolikus közösség Nagyboldogasszony napján Róma szegényeit várja hűsítő görögdinnyepartira. A római sajtó szerint a szolidaritási akció ezerötszáz rászorulónak segít, hogy az ünnepnapon ne legyenek egyedül.
Múzeumlátogatással is lehet ünnepelni
A kevés lakossal és turistákkal teli olasz városokban az ünnep ellenére az állami és önkormányzati múzeumok nem zárják be kapuikat. Több mint háromszáz múzeum várja a látogatókat meglepetésekkel.
Milánóban augusztus 15-én ingyenesek a múzeumok. Udinében a múzeumi belépőjegy mellé ingyen fagylalt jár. Rómában Nagyboldogasszony ünnepére a Diocletianus-fürdőkben őrzött ókori feliratgyűjtemény multimediális bemutatóval várja a látogatókat.
Az ünnep eredete
A Ferragosto eredete még az ókorból származik. Augustus ünnepét jelenti (Augustali vagy Feriae Augusti, ami annyit jelent, hogy augusztusi pihenés), melyet a császár Kr. e. 18-ban vezetett be. A római néphagyományban augusztus közepén tartották az aratásünnepet, a nyári mezőgazdasági munkák befejezését ülték meg. Ekkor az egész birodalomban lóversenyeket és más igavonó állatok közötti versenyt rendeztek. Egyes helyeken ez a hagyomány még ma is él, például az augusztus 16-án megrendezett sienai Palio is erre vezethető vissza.
A Ferragostót a katolikus egyház később a Mária Mennybemenetelének napjához, azaz 15-éhez igazította. Ennek megfelelően minden városban vallásos szertartásokat, sok helyen körmenetet tartanak.
(Címlapfotó: Cefalú/wikipedia)
Népszerű
- Friss információk: utazási korlátozások és benzinárak
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Lángolnak a hegyek
- Tragédia az olasz Alpokban: A Marmolada gleccser továbbra is veszélyes
- Mátyás király Bécsben: Érte feladta budai fényűző udvarát is
- Elkezdődött az Alpok legnagyobb hómentesítő akciója
- Mindenki kedvence: A Mozart-golyó igaz története
- Látványos farsangi szokások Ausztriában
- Drónozás Olaszországban: Ezekről a szabályokról feltétlenül tudnia kell
- A nyári napforduló éjjelén legendás hegyi tüzek világítják meg Zugspitzét