» Magyarország » Békés » Körös
Békéscsabán minden fontos látnivaló sétatávolságra van, de a belváros felett mindenképp a hatalmas Evangélikus Nagytemplom uralkodik. Oltárépítményét öt szekérrel hozták Pestről és egy hónapig tartott, míg összeszerelték, méretes orgonájának és remek akusztikájának köszönhetően rendszeresek itt a komolyzenei hangversenyek is.
Az egykori Árpád-liget ma is álló fái alatt a betonmedencés Árpád Gyógy- és Strandfürdőből mostanra korszerű termálfürdő lett öt nyitott és hat fedett medencével, pezsgőfürdővel és óriáscsúszdával, nagyvárosi téli-nyári strandélménnyel.
A gyulai és a csabai kolbász természetesen kihagyhatatlan, ha a környéken járunk, hiszen nemcsak ízletesek, de mindkettő hungarikum is. A gyulai kolbász páros és vékony, míg a csabai vastag, és nem páros. Az erősen paprikázott, pirosas-barnás színű, keményfán füstölt és szárított csemegét vékony szeletekre vágva fogyasszuk.
Munkácsy Emlékház
A nagy festő, Munkácsy Mihály árvaként került a városba nyolc évesen, itt volt asztalosinas, portréfestő, fellépett színészként, és mint sikeres művész, Párizsból is ide tért vissza nászútján. Egykori lakóhelyén a születésének 150. évfordulóján megnyitott a Munkácsy Emlékház, ahol 21 műve mellett a 19. század közepének eredetiben megőrzött vidéki polgári miliőjét is megkapjuk élményként.
Munkácsy Múzeum
A múzeum új állandó kiállítása, a Munkácsy Mihály - Egy géniusz diadala a virtuóz tehetség festészetébe és életébe enged bepillantást.
Az új tárlat 19 eredeti alkotást mutat be, amelyek összértéke közelíti az ötmilliárd forintot. Hat festményt a Magyar Nemzeti Galériától (MNG) kaptak tartósan kölcsönbe, három portrét felmenőikről a Vidovszky-család ajánlott fel a világ legnagyobb Munkácsy-hagyatékát kezelő intézménynek.
Épül a Munkácsy-negyed kulturális központ
Több mint két hektáron, tíz helyszínen megvalósuló Munkácsy-negyed központja a legtöbb eredeti Munkácsy-festménnyel rendelkező Munkácsy-múzeum lesz, amelynek megújítják az állandó kiállítását is. Felújítják a Munkácsy Emlékházat és az Ursziny-Beliczey-kúriát, ahol új bábszínház épül; fejlesztések lesznek a megyei könyvtár udvarán, és mások mellett megújul három híd is. Kihelyeznek a köztérre számos Munkácsy-alkotást ábrázoló művet, tervezik az Ásító inas, a Köpülő asszony és a Rőzsehordó nő festmények térbeli megjelenítését.
Csabai szélmalom
A több mint 150 éves békéscsabai szélmalom jelenleg gabonamúzeumként üzemel.
A szélmalom eredetileg 1856 és 1860 között épült Makó határában, a Csókási pusztában állt, a malomkövét Sárospatakról hozták. 1953-ig működött, és akkora volt a kapacitása, hogy száz tanya termését tudta megőrölni.
A Gyulai úton található szélmalom holland típusú, négyszintes. Ezekre jellemző volt, hogy forgatható volt a tetőszerkezetük, a szél felé fordították azokat; a vitorlák pedig 4-5 méter/másodperc sebességgel pörögtek.
Kolbászfesztivál
A négy napig tartó mulatságot hagyományosan október utolsó hetében rendezik meg. Magyarország egyik legjelentősebb gasztronómiai fesztiválján belekóstolhat a vidéki életbe. A főszerep természetesen a csabai kolbászé és a hazai ízeké, de számos zenés-táncos, képzőművészeti és gyerekprogram is várja a látogatókat.
|
Értékeld te is!