» Hollandia

» Hollandia »

Hollandia legszebb csatornákkal rendelkező városai


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Amszterdam híres csatornái az UNESCO világörökség részei. De más, kevésbé zsúfolt holland városokban is találhatsz festői vízi utakat - tökéletesek egy egynapos kirándulásra vagy egy rövid nyaralásra.

Aki járt már Hollandiában, az tudja, hogy a csatornáknak különleges varázsa van. A csatornák általában a városok központjában futnak végig, hagyományos házak és gyönyörű sétányok mellett. Amikor pedig egy régi hajó komótosan szeli a vizet, az álomszerű hangulat tökéletes.

Hogy a csatornák romantikáját ne Amszterdam zsúfolt utcáin kelljen keresnie, a reisereporter bemutat hét Amszterdamtól távol eső holland várost, ahol festői vízi utakon sétálhat.

1. Leiden
Ha gyönyörű csatornákat szeretnél látni, Leidenbe kell utaznod. A dél-hollandiai városban található a Rapenburg, amelyet Hollandia egyik legszebb csatornájának tartanak. További különlegesség: Leidenben alapították az ország legrégebbi egyetemét 1575-ben - még a holland király, Willem-Alexander is a városban élt diákkorában.


Ez idő alatt biztosan tett egy-két sétát a macskaköves utcákon, a csatornák mentén és a leideni hidakon - a város tökéletes erre. Ha nem szeretne sétálni, akkor hajókirándulást is tehet a vízi utakon.

A leideni Rapenburgot Hollandia legszebb csatornájának tartják.

A festői csatornák mellett Leiden az úgynevezett Hofjes-ről is ismert. Ezek egy belső udvar köré épült kis házak, amelyek remek hangulatot árasztanak. Diákváros lévén Leidenben számos kávézó, étterem és pub is található - kilátással a csatornákra.

Ha október elején látogat el a városba, tanúja lehet a „Leidens Ontzet”-nek. A híres fesztivált, amely vidámparkkal, felvonulással, tűzijátékkal és sok más látványossággal várja a látogatókat, mindig október 2-án és 3-án rendezik meg.

2. Groningen
Groningenben a csatornákat Diepen néven is ismerik, így a Diepenring mentén hajókirándulást tehet - de ettől még a város vízi útjai nem lesznek kevésbé szépek. A festői csatornák mentén sétálva izgalmas kávézókat, éttermeket és üzleteket fedezhetsz fel - diákvárosként Groningen rengeteg mindent kínál.

 

A látogatóknak mindenképpen érdemes megnézniük a Reitdiep negyedben található kikötőt. Itt színes kis házikókat találsz, amelyek tükröződnek a vízben, és skandináv bájt árasztanak - itt könnyű elcsípni egy-két szép fotót. A kikötő naponta 9 és 19 óra között tart nyitva.

A város nevezetessége azonban a Martini-torony. Ez nem James Bond kedvenc bárja, hanem egy 97 méter magas templomtorony. Innen remek kilátás nyílik a városra és a csatornákra. A torony 11 és 17 óra között, vasárnap 12 és 17 óra között tart nyitva. A belépő tizenkét éves korig 4 euróba kerül - egyébként 6 euró.

3 Leeuwarden
Folytassa útját a holland csatornák mentén Leeuwardenbe - Groningenből mindössze egy órányi autó- vagy vonatútra nyugatra. Mindenképpen érdemes sétálni egyet a város történelmi központjában. A nagyszerű építészet és a sok kedves kis üzlet és kávézó elvarázsolja majd - mindig a csatornák lágyan folyó vizére néző kilátással.

 

Ha ez nem elég ok arra, hogy ellátogasson Leeuwardenbe, akkor egy olyan ferde torony is meggyőzheti, amely mellett a pisai torony is elzöldülne az irigységtől. Az Oldehove ugyanis karcsúbb, mint olasz vetélytársa. Bár dől, a látogatók felmászhatnak a torony tetejére, és fantasztikus kilátást élvezhetnek Leeuwardenre. Áprilistól októberig naponta 13 és 17 óra között tart nyitva. Tizenkét év alatti gyermekek 1,50 eurót, a 13-17 évesek 1,50 eurót fizetnek.

Az Oldehove ferdébb, mint olasz versenytársa. Bár dől, a látogatók felmászhatnak a torony tetejére, és fantasztikus kilátást élvezhetnek Leeuwardenre. Áprilistól októberig naponta 13 és 17 óra között tart nyitva. Tizenkét év alatti gyermekek 1,50 eurót, 13-17 évesek 2,50 eurót, felnőttek 3,50 eurót fizetnek.

Mivel a város Frízföldön található, természetesen innen is lehet kirándulni a fríz szigetekre - például Amelandra. Vagy maradhatsz Leeuwardenben, és megismerkedhetsz a régió izgalmas történelmével a Fries Museumban. A múzeum keddtől vasárnapig 11 és 17 óra között tart nyitva. A belépő felnőtteknek 17,50 euróba, diákoknak 8 euróba kerül, 17 év alattiaknak pedig ingyenes.

4. Alkmaar
Frízföldről induljon Noord-Holland tartományba, Alkmaarba. A több mint 100 000 lakosa ellenére a város hangulatosnak és csendesnek számít. Ez valószínűleg a történelmi belvárost körülvevő pihentető csatornáknak köszönhető.

A vízi utak mentén sétálva szinte biztosan megakad majd a szemed a város egyik nevezetességén. A 14. századból származó régi De Waag-kápolna kórházként, elszegényedett utazók szálláshelyeként, később pedig kereskedelmi mérlegházként szolgált.

A sajtot még ma is itt mérik, majd minden pénteken Alkmaar híres sajtpiacán árulják. A piac közvetlenül az épület előtt, a Waagplein téren zajlik.

 

Az alkmaari sajtpiacon a holland nemzeti termékkel való kereskedelem még mindig nagyon hagyományos módon zajlik. A látogatók március utolsó péntekétől szeptember utolsó péntekéig, délelőtt 10 és délután 1 óra között tekinthetik meg ezt.

Ennyi sajt után megérdemel egy kis pihenést egy kávézóban vagy étteremben - lehetőleg a csatornára néző kilátással. Vagy egyszerűen csak tegyen egy túrát a csatornákon a felkínált hajókirándulások egyikén.

5. Utrecht
Ha gyönyörű csatornákat keres Hollandiában, nem hagyhatja ki Utrechtet. Hollandia negyedik legnagyobb városa viszonylag központi helyen fekszik az országban, de az utazók gyakran mellőzik - itt nem kell turisták tömegére számítani, mint Amszterdamban.

Helyette csodálatos csatornákat találsz, az egyik legszebb egész Utrechtben az Oudegracht. A történelmi belváros mellett folyik, és éppen a megfelelő hely, ha nagyszerű kávézókat és éttermeket keresel. Még jobb egy finom szelet sütemény mellett nézni a csatornákon zajló nyüzsgést. Vagy akár maga is sodródhat a csatornákon, akár egy hajókiránduláson, vagy bérelhet kenut, és evezhet - az Oudegracht erre kiválóan alkalmas.

Az Oudegracht mentén megismerheti Utrecht színes életét.

Ha Utrechtben jár, óhatatlanul újra és újra feltűnik az utrechti katedrális. Templomának tornya Hollandia legrégebbi temploma, és 112 méteres magasságával egyben a legmagasabb is az országban. Ha azonban fel akarsz menni a toronyba, akkor vezetett túrán kell részt venned. A túra felnőtteknek 14,50 euróba kerül, diákok, nyugdíjasok és négy és tizenkét év közötti gyerekek 8,50 eurót fizetnek.

Utrecht híres virágpiacáról, amelyet minden szombaton reggel 8 órától rendeznek meg a Janskerkhofban. Az Utrechtben szervezett vezetett graffiti-túrák egyike is színes, a város rengeteg utcai művészetet kínál - de természetesen önállóan is felfedezheted az utcai művészetet.

6. Dordrecht
Dordrecht némileg ismeretlen, pedig Hollandia egyik legrégebbi városa. Rotterdamtól délkeletre, a De Biesbosch Nemzeti Parkban található. A várost folyók veszik körül, ami fontos kereskedelmi központtá tette. Ma ezek táplálják vízzel a város csatornáit.

Egy séta során felfedezheti, hogy a történelmi épületek - amelyek közül néhány még a középkorból származik - és a modern épületek izgalmas összjátékot alkotnak Dordrechtben. A 17. és 18. században közvetlenül a csatornákra épült kereskedőházak ma is ott állnak. Dordrechti látogatása során érdemes megnéznie a város történelmi kikötőjét is.

Dordrecht Hollandia egyik kevésbé ismert városa, de gyönyörű csatornái vannak.

A Dordrechti Múzeumot a művészetkedvelőknek mindenképpen meg kell nézniük. A múzeumot 1842-ben nyitották meg, és lenyűgöző festménygyűjteménnyel rendelkezik. Felnőttek 17 eurót, diákok 6 eurót fizetnek. Mindenki másnak ingyenes a belépés. Keddtől vasárnapig 11 és 17 óra között tart nyitva.

Ha művészetet szeretne látni, de nem akar múzeumba menni, akkor a Lombard hídra érdemes elmenni. Onnan egy izgalmas street art festményt láthatsz. Az úgynevezett „De Grachtwacht” a 17. és 18. századi Dordrecht fontos személyiségeit mutatja be - olyan utcai művészet, amilyet ritkán látni.

7. Haarlem

Amszterdam és a híres tengerparti üdülőhely, Zandvoort között található Haarlem városa, amely nem tévesztendő össze a New York-i Harlem negyeddel. Leidenhez hasonlóan Haarlem is híres a Hofjeiről, és egész Hollandiában itt van a legtöbb Hofje - a legszebbek közül kettő a Teylers Hofje és a Hofje van Bakenes.

Haarlemben tulajdonképpen egész nap csak sétálhatsz udvarról csatornára, és izgalmas dolgokat fedezhetsz fel. A város csatornái is rengeteg látnivalót tartogatnak: Például a De Adriaan szélmalom, az eredeti épületet 1779-ben emelték, de 1932-ben leégett. 2002 óta ismét megcsodálható a Spaarne-csatorna partjáról - abban az évben építették újjá.

A Spaarne-csatornán álló De Adriaan szélmalmot egy tűzvész után építették újjá.

A Grote Markt alkotja Haarlem központját, ahol számtalan kedves kávézót, éttermet és vásárlási lehetőséget talál - mindezt a piac körül még mindig álló történelmi házak között. Közvetlenül a piac mellett található a Szent Bavo-templom, amelyet a helyiek csak Grote Kerknek hívnak. A gótikus templom 1370 és 1520 között épült, és remek fotózási lehetőség.

A piactér körül találhatóak az úgynevezett Gouden Straatjes, az arany utcák is. Itt számos butik és kisbolt várja Önt, amelyek használt vagy vintage tárgyakat árulnak. A hét Gouden Straatjes a Gierstraat, a Zijlstraat, a Koningstraat, a Kleine Houtstraat, a Warmoesstraat, a Schagchelstraat és az Anegang.

Még nem érkezett hozzászólás!