» Olaszország

» Olaszország » Lazio

Húsvét Rómában, Via Crucis

2025. április 18.

Minden évben nagyon sokan töltik a húsvétot Rómában, hogy részt vegyenek Olaszország egyik legfontosabb eseményén, a Via Crucison a Colosseumnál.

Via Crucis 2025. április 18.

Húsvét Rómában

Nagypéntek délután a Szent Péter-bazilikában az Úr szenvedésének liturgiája zajlik, este a Colosseumnál tartják a hagyományos Via Crucis keresztúti ájtatosságot. 

Nagyszombaton este fél 8-tól a pápa húsvéti virrasztást vezet a vatikáni bazilikában.

Húsvétvasárnap délelőtt az egyházfő misét mutat be a Szent Péter téren. Ferenc pápa délben olasz nyelvű húsvéti üzenetet mond, melynek hagyományos témája a béke. Végül Urbi et Orbi áldást ad Róma városára és a világra.

Húsvét Rómában 2025-ben

Ferenc pápa írta idén is a nagypéntek esti keresztutat kísérő meditációkat, amelyek a római Colosseumnál hangzanak el, de az egyházfő helyett egy általa kijelölt bíboros vezeti a via crucist - közölte a Vatikán a nagyhét előzetes programját. 

A szentszéki sajtóközpontban kiadott információk szerint Ferenc pápa állapota folyamatosan javul, ami a lélegzetvételt, a beszédkészséget és a mozgását is illeti. Folytatja a kórházban megkezdett fizioterápiát, amely légzési és testgyakorlatokból áll.

Szükség esetén még most is kap magas áramlású oxigénpótlást, de egyre hosszabb időt tölt a lélegeztetést segítő, orrba helyezett vékony csövek nélkül.

Ferenc pápa március 23-án hagyta el a Gemelli-klinikát, és azóta a vatikáni lakhelyeként ismert Szent Márta-házban lábadozik.

"Rövid találkozókon" fogadja a kúria munkatársait, és dolgozik: az idén is személyesen írta meg a meditációt a Colosseumnál nagypéntek este végigjárandó keresztúthoz. A szöveget péntek délben hozzák nyilvánosságra.

A húsvéti szertartásokat a pápa által kijelölt bíborosok vezetik.

Nagycsütörtök délelőtt az úgynevezett krizmaszentelő misét a Szent Péter-bazilikában Domenico Calcagno bíboros, az Apostoli Szék Vagyonkezelőségének nyugalmazott elnöke mutatja be.

Csütörtök délután az utolsó vacsorára emlékező misét a Szent Péter-bazilikában Mauro Gambetti bíboros, a bazilika főpapja mutatja be. Ez alkalomból kiállítják Krisztus keresztjének egy darabját, amelyet ereklyeként Rómában őriznek.

A nagypéntek délutáni igeliturgiát Claudio Gugerotti a Keleti Egyházak Dikasztériumának prefektusa vezeti a bazilikában.

A Colosseumnál a keresztutat Baldo Reina római bíboros helynök vezeti péntek este negyed tíztől. Az ájtatosságon Ferenc pápa gyengélkedése miatt tavaly sem volt jelen személyesen.

A Szentszék egyelőre nem közölte, hogy ki tartja nagycsütörtök délután a lábmosás szertartását, amelyet Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben majdnem mindig bebörtönzött elítélteken végzett el.

Nem véglegesítették, hogy ki vezeti a nagyszombat esti vigíliát a Szent Péter-bazilikában, és a vasárnapi ünnepi misét a Szent Péter téren, amelynek a végén a pápa a bazilika központi lodzsájáról szokta felolvasni húsvéti üzenetét, majd áldását adja Rómára és a világra (Urbi et Orbi).

Nem kizárt, hogy az egyházfő jelen lesz valamelyik szertartáson vagy köszönti a résztvevőket, ahogyan azt most virágvasárnap is tette, amikor a Szent Péter téren bemutatott mise végén megjelent.

Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a mai világ keresztútjairól írt

Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.

A Vatikán szokás szerint előre közölte a nagypénteki keresztutat kísérő elmélkedéseket. A szöveget a tavalyihoz hasonlóan idén is Ferenc pápa írta.

A kálvária útjával mostani utcáinkon is szembesülünk minden nap - hangoztatta az egyházfő a bevezetőben. Úgy vélte, a mai világban minden számítás szerint történik, és az emberek rabjai saját szerepüknek, amelyből "nem akarnak kilépni, mivel terhes számukra az irányváltás".

Az igazi köteléknek, az igazi szeretetnek ára van, és felelősséget követel, de az emberek fejvesztve menekülnek a felelősség elől, így világunkban "az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek, a közöny nagyobb, mint az egymás közötti megosztás" - írta a pápa.

Ferenc pápa kiemelte: az élet bukások és újrakezdések sorozata, hiszen az ember nem hibátlanul működő gép, hanem egyedi teremtmény.

"A bukással szemben van, aki zavarba jön, tévedhetetlenséget mutat, van, aki eltitkolja bukásait, és nem bocsátja meg másokét" - tette hozzá az egyházfő.

Embertelennek minősítette azt a gazdasági modellt, amelyben "kilencvenkilenc többet ér egynél", azt a világot, amely számítások és algoritmusok szerint működik, hideg logikát és könyörtelen érdekeket követ, amelyben az emberek csupán egy számok: "Isten gazdasága nem gyilkol, nem selejtez (senkit)".

Az emberek megállás nélkül élnek, üresjáratban körbe-körbe haladnak, és ez az automatizmus elpusztítja a teremtett világot, és kiöli a testvériséget. A pápa hangoztatta, lehet egész nap dolgozni, de Isten nélkül az ember értelmét veszti, nem képes meglátni azokat, akikkel útja során találkozik, nem képes meghatódni, akármilyen hírt is hall a világból.

Ferenc pápa megjegyezte, az emberi együttélés sebzett, a világ darabokban áll, és tettetés helyett őszinte könnyekre lenne szüksége.

"Vannak, akik még remélnek, és nem törődnek bele abba, hogy az igazságtalanság elkerülhetetlen" - hangoztatta a meditációkban Ferenc pápa.

A krisztusi szenvedést felidéző keresztút tizennégy stációja este negyed tíztől a római Colosseumtól az ókori amfiteátrummal szemközti Palatinus-dombig halad. A nagypénteki keresztutat Baldo Reina bíboros, a pápa római helynöke vezeti.

Az első állomáson a bíboros fogja kézbe a keresztet, majd fiatalok, a Caritas katolikus humanitárius szervezet tagjai következnek. Utánuk egy család tagjai, a beteg zarándokokat kísérő Unitalsi szervezet képviselői, szerzetesek, oktatók, gyóntatók, fogyatékossággal élők, a jubileumi szentév önkéntesei, migránsok, egészségügyi dolgozók viszik majd a keresztet, az utolsó stáción pedig ismét Reina bíboros. Minden állomáson a Ferenc pápa által írt meditációk egyik fejezetét olvassák fel.

Ferenc pápa nem lesz jelen, de tavaly sem vett részt személyesen a keresztúton.

A rendkívüli biztonsági gyűrűvel körbevett Colosseumhoz több tízezer hívőt és turistát várnak. A római keresztutat első alkalommal 1750-ben XIV. Benedek pápa helyezte a Colosseumhoz. Legközelebb 1959-ben XXIII. János pápa tartotta a Via Crucist az amfiteátrumnál, majd 1965-től VI. Pál tette minden évben megismétlődő hagyománnyá. Nemzetközi közvetítéssel 1977 óta sugározzák a televíziók, és ma már interneten is követhető.

Via Crucis

Az 1750-ben XIV. Benedek pápa utasítására először megrendezett esemény,

 a Via Crucis 21.15-kor kezdődik a Colosseum előtt.

A Via Crucis útvonala Ferenc pápa vezetésével követi Jézus útjának 14 állomását a Golgota hegye felé, a Pilátus általi elítéléstől a keresztre feszítésig, majd a halálával, a keresztről való levételével és a sírboltba helyezéssel zárul.

A pápa minden évben kiválaszt egy általános témát, amelyet nagypénteken a Via Crucis különböző állomásai képviselnek.

A gyertyafényes körmenet - amely a 18. századra nyúlik vissza, és 1964-ben élesztették újjá - hívők ezreit vonzza, akik Krisztus keresztre feszítését felelevenítő elmélkedéseket hallgatnak.

A Via Crucisra, amely a pontifex liturgikus programjának részét képezi a nagyhét vagy a Settimana Santa liturgikus programjában, nem kell jegyet váltani. 

Tartomány:Lazio
Település:Roma
Cím:Colosseum
GPS: 41° 53′ 24.94104″, 12° 29′ 35.11356″
Időpont:2025. április 18.