» Szlovákia » Zsolnai kerület » Zsolna
Szlovákiában van egy falu, amely igazán varázslatosnak tűnik. A faházak díszei a mézeskalácsváros becenevet is kiérdemelték. Čičmany lehetne a „Jancsi és Juliska” mesebeli boszorkány otthona is.
Csicsmány első látásra skanzennak tűnhet, valójában azonban élő település, bár ma már csak 92-en lakják.
Eredetileg, kétszáz évvel ezelőtt, nem pusztán dekorációként kerültek a minták a házakra: a mésszel az időjárás ellen védték a fát, a rések szigetelését pedig a helyi népviseletből és hímzett terítőkről átvett motívumokkal fedték el. A szívek, keresztek, csigavonalak, rombuszok és más ősi szimbólumok mellett stilizált virágokat, pávákat és szarvasokat is felismerhetünk a házfalakon. Az 1907-ben, majd 1921-ben pusztító tűzvészeket csupán két ház élte túl, de a falut újjáépítették, a házakat újrafestették. A 42-es számú ház, amely elkerülte a tüzeket, a 20. század elejére jellemző berendezéssel mutatja be, hogyan élt több generáció egy fedél alatt, míg a falu utolsó fennmaradt kétszintes házában (Radenov-ház) a hagyományos csicsmányi viseleteket csodálhatjuk meg.
A régi kocsma épületében 2021-ben megnyílt Múzeum na dreve maľované (magyarul: Festett fa múzeuma) nem csupán egy kiállítótér, hanem egy rekonstruált ház is, amely belülről mutatja be, milyen volt az élet egykor Csicsmányban. A múzeum legértékesebb része a gazdag kelengyeláda-gyűjtemény – a legrégebbi 1767-ből származik, néhány ládikó tartalmába bele is nézhetünk.
A több mint száz kiállított tulipános láda mind egy-egy asszony sorsát őrzi, a színpompás virágminták, gerlepárok mellett az egykori tulajdonos nevével és férjhez menésének idejével. Az egyik láda története különösen érdekes: a kivándorlási hullám idején hajókofferré alakították, és a nyilvántartások szerint négyszer utazott Chicagóba és vissza, az odaúton megpakolva hazai szalonnával.
|
Értékeld te is!