» Spanyolország » Katalónia » Katalónia
Az alapokat 1882-ben rakták le, Gaudí egy év múlva vette át az építkezés irányítását. Halálakor, majd fél évszázaddal később az épületnek még csak negyede, egy torony és a keleti homlokzat volt kész - a lassú munkát az építész így kommentálta: "megbízómnak nem sürgős".
A munka során egyre buzgóbb hívő lett, 1910 után csak e templommal foglalkozott, remeteként élt az építkezésen, s házról házra járva gyűjtött a költségekre. Az építész tizenkét 107 méteres, négy 130 méteres és egy 150 méter magas középső tornyot tervezett, a homlokzatok, kapuk és tornyok mind egy-egy vallási fogalmat vagy személyt szimbolizálnak. Gaudít azonban 1926. június 10-én Barcelonában elütötte a villamos, a templom kriptájában temették el, 73 évet élt. Ekkor az épületnek még csak a negyede, egy torony és a keleti homlokzat volt kész.
Barcelona, 1905. Az épülő Sagrada Familia, előtérben Gaudíval (balról).
A Sagrada Familia építése Gaudí tervei és modellje alapján ma is folyik, ez a világon az egyetlen épülő műemlék. A gótikus és szecessziós elemeket egyénien ötvöző templomnak 18 tornya van: a tizenkét, 107 méter magas az apostolokat, a négy 130 méter magas a négy evangélistát, a 120 méter magas Szűz Máriát, a legmagasabb, a 170 méteres Jézus Krisztust jelképezi.
A 60 százalékban elkészült templomban készen van a főhajó, a padlózat, az üvegezés, a főoltár. A három homlokzat a születést, a szenvedést és a dicsőséget szimbolizálja; mindháromnak három kapuja van, a három teológia erény szimbólumai: a hit, a remény, és a szeretet kapui.
A Születés Kapuja felőli homlokzatot és a kriptát 2005-ben az UNESCO világörökség részének nyilvánították. Az épületet 2010. november 6-án XVI. Benedek pápa bazilika rangjára emelte és megszentelte.
2019 június elején végre megkapta az építési engedélyt a Sagrada Familia, több mint 130 évvel a munkálatok kezdete után.
2021. december 8-án adták át a Sagrada Família székesegyház Szűz Máriáról elnevezett, 138 méter magas, kilencedik tornyát, amelynek csúcsát egy nagy üveg-acél csillag koronázza. A kilencedik toronyra - a templom második legmagasabb tornyára - november 29-én tették fel az 5,5 tonnás csillagot. Az 1,5 millió euróba (542 millió forintba) kerülő csillagot olyan anyagokból készítették, hogy ellenálljon az időjárás viszontagságainak és a napsugárzásnak. A belsejében 12 projektort helyeztek el, ezért úgy ragyog, mint egy új csillag Barcelona egén.
2023 őszén, több mint 140 év várakozás után végre elkészült Barcelona híres Sagrada Familia bazilikájának öt központi tornya. Várhatóan 2026-ban – amikor hatodik és egyben utolsó központi torony is elkészül – az 1882-ben elkezdett templom építése befejeződik.
A monumentális építménynek 18 hatalmas, orsó alakú tornya lesz, amelyek mindegyike egy-egy bibliai alakot - a 12 apostolt, a négy evangélistát, Szűz Máriát és Jézust – szimbolizál.
A négy evangélista torony 135 méter magas. A fennmaradó, Jézus Krisztust szimbolizáló torony 172,5 méter magas lesz, egy 17 méter magas, négykarú kereszttel a legtetején.
A világ legmagasabb keresztény temploma lesz Antoni Gaudí barcelonai remekműve, a Sagrada Familia, ha elkészül a főtornya. Erre a tervek szerint legkésőbb 2026. június 10-ig, Gaudí halálának 100. évfordulójáig sor kerül.
A Jézus Krisztusnak szentelt főtoronyra kerülő, 17 méteres üvegkereszt ráadásul még bejárható is lesz. Az üvegszerkezetet egy német cég építi. Állítólag csak a kereszt felállítása – amit 150 méteres magasságban kell elvégezni – két hónapot vesz majd igénybe. Erre jövő nyáron kerül sor, így azok az utazók, akik 2025 júniusa és augusztusa között Barcelonában járnak, figyelemmel is kísérhetik ezt a munkát.
A több mint 140 éve épülő bazilika befejezését 2033-ra ígérik.
Ha elkészül, a Sagrada Familia lesz a világ legmagasabb temploma, megelőzve a németországi Ulmi nagytemplomot.
A belépő ára audio guide-dal együtt 30 euró. Ha a tornyot is szeretné megnézni, még többet kell fizetnie (összesen 40 eurót).
2024-ben rekordszámú, 4,8 millió turista váltot belépőt, ami mintegy 134 millió euró bevételt jelentett az intézménynek. 64 százalékuk külföldről érkezett, a legtöbben az Egyesült Államokból, Franciaországból és Olaszországból, de jelentősen nőtt a kínaiak és dél-koreaiak száma is.
A cél a látogatók okozta káosz csökkentése.
A barcelonai Sagrada Família (Szent Család-templom) előtt mindig nagy tömeg torlódik fel, mivel a turisták minél jobb szelfiket próbálnak készíteni Gaudí remekművével a háttérben. Sőt korábban egy TikTok-trendnek köszönhetően a metró mozgólépcsőin egyensúlyozva filmezték magukat és a bazilikát a látogatók, blokkolva a haladást az állomások kijáratainál, ezt azóta betiltották.
A fotók és videók készítése azonban továbbra is a helyi lakosok mindennapi életének a rovására megy. A környéken élők már több mint egy évtizede panaszkodnak a látogatókra, akik akadályozzák a közlekedést a templom körül.
A városi tanács bemutatta a terveket, amelyek célja, hogy a szelfizőket egy erre a célra kijelölt helyre tereljék, ezzel enyhítve a torlódást. A látogatók itt kifújhatják magukat és készíthetnek néhány fotót, mielőtt belépnének a templomba.
A 6200 négyzetméteres területet a Születés homlokzat és a Plaça Gaudí között, a Carrer de la Marina utcában jelölték ki. A terület kialakítása ősszel kezdődhet meg és jövő áprilisra fejeződhet be, Gaudí halálának 100. évfordulójára. A 2,7 millió eurós projekt egy szélesebb körű, 15,5 millió eurós terv része, amelynek célja a szent hely körüli infrastruktúra és a látogatókezelés javítása.
A Sagrada Família évente 4,7 millió látogatót vonz, és a granadai Alhambra után a második leglátogatottabb hely Spanyolországban.
|
Értékeld te is!