© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Római kori őrtorony maradványait találták meg Horvátországban
2025. július 8.

A felfedezett római kori megfigyelőállás jelenleg egyedülálló Horvátországban, a hozzá legközelebbit Budapest közelében találták meg.
Római kori őrtorony maradványainak feltárási eredményeit mutatták be a égészek a kelet-horvátországi Moha (Mohovo) településen, amely a Római Birodalom védelmét szolgáló, a császárkorban létesített szárazföldi határvonalon fekszik és eredete a 2. század végére nyúlik vissza.
Marko Dizdar, a horvát régészeti intézet igazgatója elmondta: a felfedezett római kori megfigyelőállás jelenleg egyedülálló Horvátországban, a hozzá legközelebbit Budapest közelében találták meg.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a Duna mentén, Újlaktól( Ilok) Kiskőszegig (Batina) találtak még néhány potenciális lelőhelyet, de azok feltárását még nem kezdték meg.
"A kutatásokat azzal a céllal végezzük, hogy a Limes felkerüljön az UNESCO védett kulturális örökségeinek listájára"
- hangsúlyozta Dizdar.
Elmondása szerint az őrtorony fából épült, háromszintes és hat méter széles volt, amelyet 2,5 méter mély árkok vettek körül.
Az ásatások során a legionáriusok által használt csatok, különböző fegyverekhez köthető leletek és lószerszámok is előkerültek. Kerámia tárgyakat is találtak, amelyek Dizdar szerint a legionáriusok étkezési szokásait mutatják be. A talált tárgyak között volt egy vasbalta is, amit szerszámként használtak.
A mohai őrtorony körüli ásatások során a vinkovcei kultúra településének maradványait is megtalálták.
Ez a kultúra a bronzkor elején (Kr. e. 2500-2200) jelent meg Szerémségben és Kelet-Szlavóniában, ahonnan áterjedt a Kárpát-medence egész déli részére - magyarázta Dizdar.
A feltárás helyszínén kerámiaedény-töredékeket és állatcsontokat tartalmazó gödröket találtak, amelyek elemzése az ehhez a kultúrához köthető emberek jelenlétére fog utalni. Néhány egyedi leletre is bukkantak, amelyekről jelenleg nem tudják, kinek tulajdoníthatók - tette hozzá Dizdar.
A Moha lelőhelyen történő régészeti kutatást a horvát kulturális minisztérium finanszírozza, és a tervek szerint jövőre is folytatódik.
Könyvek a római korról
Népszerű
- Friss információk 2025: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Ez a 10 leglátogatottabb horvátországi nyaralóhely
- Lángolnak a hegyek
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Szent Iván-éj – A lángoló folyó
- Látványos farsangi szokások Ausztriában
- A nyári napforduló éjjelén legendás hegyi tüzek világítják meg Zugspitzét
- Már 200 éves a „Csendes éj! Szentséges éj!”
- Graz adventi vásárai