© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
A budai Vár híres Mátyás kútja újra működik
2020. szeptember 4.
A budai Várban a felújított Mátyás kút a király vadászatát jeleníti meg.
hirdetés
Strobl Alajos lenyűgöző alkotása, a legismertebb magyar királynak emléket állító Mátyás kútja a reneszánsz udvari élet egyik kedvelt jelenetét, Mátyás király vadászatát jeleníti meg.
A Hunyadi udvarban álló szökőkút egy sziklatömböt ábrázol, amelyből forrás tör elő. Legmagasabb pontján Mátyás áll vadászöltözetben, lábainál elejtett szarvas, körülötte kíséretének tagjai vadászkutyákkal. A csoport egyik oldalán, kezében sólyommal Marzio Galeotto itáliai humanista tudós, a másikon Szép Ilonka, Vörösmarty Mihály művének szereplője látható.
Strobl Alajos nagyon szeretett állatokat mintázni. A szoborcsoportban tíz állatábrázolás van, amelyből nyolc könnyen megtalálható, a fővadász lándzsáján látható kettő vaddisznófej nehezebben.
A vadászat végét jelző kürtös szobrának megalkotásáért még a szoborcsoport átadása előtt, 1901-ben a Műcsarnok kiállításán állami aranyéremben részesítették az alkotót. Az alkotás túlélt ugyan két világháborút, de az elmúlt évszázadban soha nem esett át olyan rekonstrukción, mint most. Visszakerültek a kutyák pórázai és pótolták Mátyás számszeríjának húrját is, amelyek az eredeti alkotásnak részei voltak.
Az 1904-ben felavatott Mátyás kútja Strobl Alajos legkedvesebb alkotása volt, és élete egyik főművét jelentette. Amikor Hauszmann megbízást kapott a Budavári Palota újjáépítésére, képzőművészek sorát, köztük Strobl Alajost is alkalmazta a palota díszítésére. Mátyás kútját 1904-ben helyezték a Hunyadi udvarba, a palota Zsigmond-kápolnájának északi oldalfalára.
Az utóbbi években az adófizetők pénzét nem sajnálva újulnak meg épületek a Budai Várban, köztük a Karmelita épülete, a Főőrség, a Lovarda, zajlik a Csikós udvar zöldítése és akadálymentesítése. Dolgoznak a Budavári Palota déli összekötő szárnyának és a benne található Szent István-terem helyreállításán is. Folyamatosan újítják a lépcsőket, sétányokat, kerteket, a várfalakat körbejárhatóvá teszik, jövőre pedig várhatóan elkészül a Halászó gyerekek kútja a Savoyai teraszon.
A következő években helyreállítják a József főhercegi palotát, a Vöröskereszt egykori székházát és a Honvéd Főparancsnokságot, valamint rendbeteszik a Szent György teret.
(Címlapfotó: A felújított Mátyás kútja a budai Várban (c) MTI/Szigetváry Zsolt)
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Látványos farsangi szokások Ausztriában
- Friss információk 2025: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Farsangkor ismét felvonulnak a szlovén kurentek
- Idén is megnyitják a pesti rakpartot, nem is akárhogy
- Már 200 éves a „Csendes éj! Szentséges éj!”
- Vízkereszt / Epifania
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Sikerült meglesni Tihany vidrájának titkát
- Graz adventi vásárai