Egy fánk miatt özönlik a tömeg a Dolomitok eldugott menedékházához

2026. augusztus 25.

print Hetedhétország.hu

Egy fánk miatt özönlik a tömeg a Dolomitok eldugott menedékházához

A menedékház évtizedek óta csendesen süti friss krapfenjeit 2300 méter magasban a Dolomitokban – egészen addig, amíg az Instagram és a TikTok fel nem fedezte. Azóta a túlturizmus valóságos rémálommá változtatta az egykor idilli hegyi zugot.



Egy sütemény, amely megváltoztatott mindent – nagyjából így foglalható össze, ami a Friedrich August menedékháznál az elmúlt évek során történt. A traveltomorrow.com cikke szerint a kis dolomiti menedék évtizedek óta kínálja házi készítésű krapfenjét: a bombolone névre is hallgató, krémes töltelékű fánk darabja akár 4 euróba is kerülhet, de turisták és túrázók mindig szívesen megálltak érte egy rövidet.

A baj akkor kezdődött, amikor ételbloggerek és influencerek kezdték el posztolni a finomságot – természetesen a lenyűgöző dolomiti panorámával a háttérben. A videók és képek pillanatok alatt vírusként terjedtek a közösségi médiában, és hamarosan százak indultak el a 2300 méteres magasságban fekvő menedékhez, hogy ők is megkóstolhassák a legendás fánkot. A sorok a hegyoldalon kígyóztak, néhányan még éjszakára is ott táboroztak.

A Friedrich August munkatársai a helyi sajtónak bevallották: bár örülnek a forgalomnak, a „kaotikus" helyzetet ők sem kedvelik. Francesco Abbruscato, az Olasz Alpesi Klub venetói ágának elnöke keményebben fogalmazott: elmondta, hogy az Instagram és a TikTok egészen más típusú turistát von a régióba, olyanokat, akik nem ismerik és nem tisztelik a hegyeket. „A fő probléma azokkal van, akik úgy látogatják a hegyeket, hogy nem tudják, hogyan kell itt viselkedni" – mondta. Szerinte öt-hat évvel ezelőtt még szó sem volt tömegturizmusról a Dolomitokban, ma viszont egyes ikonikus helyszíneken már élvezhetetlen a szépség, mert mindenki szelfit lő.

A Dolomitok az észak-olasz Alpok részét alkotják: 18 csúcsuk haladja meg a 3000 métert, és az ENSZ az egész vonulatot a világ legszebb hegyvidéki tájképei közé sorolja – sziklafalakkal, meredek szirtekkel és mély völgyekkel. Évente legalább 10 millió látogató érkezik ide, ami az ENSZ szerint komoly fenyegetést jelent az érintett területekre, negatívan befolyásolva mind a természeti környezetet, mind a helyiek életminőségét.

Marco Bussone, a hegyi közösségek országos szövetségének elnöke tömören összegezte az általános érzést: „A hegyek nem játszótér." Hogy a helyzeten valamennyit enyhítsenek, a Dolomitok más vidékein olasz gazdák már fizetős forgókaput vezettek be a gyalogutak egy részén – saját bevallásuk szerint ez egyfajta segélykiáltás a hatóságok felé, hogy végre tegyenek a tömegek kezelése érdekében. A Friedrich August esetében egyelőre nem tudni, mikor és hogyan sikerül visszaállítani a régi, csendes hegyi hangulatot – ha egyáltalán sikerül.


Kapcsolódó hírek





Legfrissebb hírek


hirdetés

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

hirdetés
Régészeti és történelmi könyvek

hirdetés

hirdetés