© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
A Musée d’Orsay kincsei Bécsben
2015. március 6.
Először adott kölcsön rajzokat Franciaországon kívüli múzeumnak a Musée d’Orsay. Az Álmok archívuma című kiállítás keretében Degas, Cézanne és Seurat művei is láthatók a bécsi Albertinában.
Először adott kölcsön rajzokat Franciaországon kívüli múzeumnak a Musée d’Orsay. Az Álmok archívuma című kiállítás keretében Degas, Cézanne és Seurat művei is láthatók a bécsi Albertinában.
A stílusirányzatok egymásmellettisége és az évszázad szétziláltsága a két vezérfonala a bécsi Albertina „Degas, Cézanne, Seurat. Das Archiv der Träume aus dem Musée d’Orsay” című kiállításának, amely mintegy 130 műalkotás mentén mutatja be a 19. századi francia művészetet.
A mesterműveket és kevésbé ismert alkotásokat egyaránt felvonultató tárlaton jól megfér egymás mellett az impresszionizmus és a szimbolizmus, a realizmus és a historizmus, a neoimpresszionizmus és a szecesszió. Edgar Degas, Georges Seurat és Odilion Redon finom pasztelljei, Paul Cézanne akvarelljei és az akkoriban jól ismert szalonfestők a francia rajzművészet széles palettájából adnak ízelítőt a látogatóknak.
Paul Cézanne, Der Gipsofen, 1890-1894
© Musée d´Orsay, Paris, Dist. RMN-Grand Palais, Tony Querrec
A politikai realizmust az irányzat legnagyobbjai képviselik: Honoré Daumier már-már karikatúra-szerűre torzítja a bírósági tárgyalótermekben kicsúcsosodó társadalmi konfliktusokat, Gustave Courbet és Ernest Meissonier pedig vázlatfüzetük lapjain dokumentálják a barikádokon folyó harcokat és nagy politikai fordulópontokat.
Edgar Degas, Fürdés után (Nyakát törlő nő), 1885 - 1886
© Musee d´Orsay, Paris, Dist. RMN-Grand Palais, Herve Lewandowski
Éles kontrasztot alkotnak ezekkel a társadalmi problémák és konfliktusok motiválta alkotásokkal Paul Cézanne napsütötte dél-franciaországi tájképei vagy Eugéne Boudin piaci jelenetei.
Gustave Moreau, Kleopátra, 1883
© Musée d´Orsay, Paris, Dist. RMN-Grand Palais, Tony Querrec
Alexandre Cabanel és Pierre-Auguste Renoir munkái pedig kiválóan rávilágítanak arra, hogy az egymás után megszülető modern irányzatok ellenére mennyire tartották magukat az Academie Francaise tradíciói még a 19. század második felében is.
Odilon Redon, Az ágyúgolyó 1878
© Musée d´Orsay, Paris, Dist. RMN-Grand Palais, Gerard Blot
Odilon Redon ezzel szemben a szénrajz hagyományát éleszti újjá, Felcien Rops és Gustav Moreau pedig az emberi lélek legsötétebb bugyraiba engednek bepillantást.
A kiállítás, amelynek köszönhetően először láthatók Franciaországon kívül a Musée d’Orsay grafikai gyűjteményének darabjai, 2015. május 3-ig látható.
Népszerű
- Miért nevezik a cirbolyafenyőt az Alpok királynőjének?
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Falusi ősz
- Az Alpok gyógyítói: mire jó a fenyő illóolaj?
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette
- A cicák világnapján fényképeztük ezt a bokor alatt hűsölő cicát Kisorosziban