© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
A CEU bécsi kampusza híres szecessziós épületekbe költözik
2020. április 1.
A Közép-Európai Egyetem állandó kampusza a híres bécsi építész, Otto Wagner keze nyomát viselő Steinhof városrészben lesz. Az Otto Wagner Areal több épületet is magában foglal, többek között egy kórházat, villákat és pavilonokat.
A CEU 2019 óta van jelen Bécsben, eddig azonban csak ideiglenes kampusza volt. Steinhofban a teljes rendelkezésre álló terület egyharmadán - ez 35.000 négyzetméter – maga a kampusz kerül kialakításra, egy másik harmadon pedig kollégium lesz. A fennmaradó részt főleg kutatási célokra szánják.
A költözésről az egyetemi bizottság és a bécsi városvezetés június végéig írja alá a szükséges dokumentumokat.
Michael Ludwig, Bécs polgármestere üdvözölte a döntést, mint elmondta, ezekben a nehéz időkben méginkább szükség van ilyen jövőbe mutató lépésekre. „A CEU egy világhírű és patinás intézmény. Bécs nemcsak okos, tehetséges és szorgalmas diákokat fog adni az egyetemnek, de az Otto Wagner Areal kampusszá alakításával egy ideális helyszínt is az egyetemi oktatáshoz. Mindent megteszünk, hogy a végső egyeztetések mielőbb megvalósulhassanak” – mondta.
A CEU vezetése „történelmi döntésnek” nevezte a megállapodást. Az egyetemi bizottság elnöke, Leon Botstein szerint „az Otto Wagner Areal egy fantasztikus helyszín, ami történelmileg és kulturálisan is nagy jelentőséggel bír Bécs számára. Biztos vagyok benne, hogy megfelelő otthona lesz a kutatás, oktatás, kultúra és művészetek nemzetközi központjának.” Michael Ignatieff egyetemi rektor hozzátette még, együttműködnek a helyi közösségekkel a munkálatok során és továbbra is biztosítani fogják, hogy a terület mindenki számára látogatható legyen.
A kampusz Steinhofban, Bécs 14. kerületében a Pszichiátriai Klinika területén lesz, ahol 144 hektáron 61 pavilon áll. A dombra épült kórház kora legnagyobb és legmodernebb pszichiátriai szanatóriuma volt.
A domb legmagasabb pontján, a tengerszint felett 310 méteren magasodik a szintén Otto Wagner által tervezett híres szecessziós Szent Lipót templom, amelyet Ferenc József császár avatott fel 1907-ben. A domború aranylapocskákból álló kupola, a külső, díszítő szobrok, a szegecsek a falakon kívül, belül, az üvegmozaik ablakok, a nyitott, kör alakú oltár mind a szecesszió jegyeit viselik, és a templom nemcsak Bécsben egyedülálló, hanem az egész világon nincs hozzá fogható.
Otto Wagner (1841-1918) a modern építészet úttörője több épületet is tervezett Bécsben. Otto Wagner építőművész alkotásai, mint például a bécsi városi vasút (Stadtbahn) állomásai, a posta-takarékpénztár épülete és a steinhofi templom a modern bécsi nagyvárosi arculat megteremtésének mérföldkövei. Számos külföldi épülete mellett a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát is ő tervezte.
(Címlapfotó: Otto Wagner Kórház © Schaub-Walzer / PID)
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Falusi ősz
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- Csodagyökér rejtőzik az Alpokban, Kleopátra szépségének is ez volt a titka
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Az Alpok gyógyítói: mire jó a fenyő illóolaj?
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette
- Miért nevezik a cirbolyafenyőt az Alpok királynőjének?