© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Szörnyűségek Tárháza Bécsben
2013. szeptember 29.
A bécsi Narrenturm, a világ első pszichiátriai intézete ma egyedülálló patológiai-anatómiai gyűjteményt őriz.
Folyamatos működés mellett újítják fel a betegellátás történetének egyik legfontosobb emlékművét, a bécsi Narrenturmot. A világ első pszichiátriai intézete ma egyedülálló patológiai-anatómiai gyűjteményt őriz. Igazi gyöngyszem lehet belőle.
„A szörnyűségek tárháza” – az orvostanhallgatók egymás között csak ezzel a névvel illetik azt a mintegy 50 ezer preparátumból és csontvázból álló, 1796-ban alapított gyűjteményt, amely ma az egykori elmegyógyintézetben, a Narrenturmban (Bolondok Tornya) látható. Hamarosan az épület és a gyűjtemény is megújulhat.
Narrenturm - Copyright Kurt Kracher / NHM Wien
A Bécsi Egyetemhez tartozó, kora klasszicista épületet 1784-ben emelték, hogy a világ első olyan kórháza kaphasson benne helyet, amely kizárólag pszichiátriai betegekkel foglalkozik. A 139 cellából álló, ötemeletes, kör alakú Narrenturmot az 1860-as évekig használták elmegyógyintézetként, majd nővérszállóvá alakították át, és szolgálati lakásokat is berendeztek benne orvosok számára. A műemlékvédelem alatt álló épület 1971 óta a világ legnagyobb patológiai-anatómiai gyűjteményének ad otthont, amelynek darabjain a ma ismert összes betegséget tanulmányozni lehet – néha a legextrémebb formában. A gyűjtemény működtetését 2012-ben vette át a Bécsi Természettudományi Múzeum.
Narrenturm belül - Copyright Kurt Kracher / NHM Wien
Az építészeti gyöngyszem folyamatos működés mellett, több fázisban szépül meg: első körben a belső homlokzatot és a nyílászárókat újítják fel, valamint újjáépítik a vizesblokkokat. Az 1,6 millió eurós beruházást az Osztrák Kulturális Minisztérium finanszírozza. A külső homlokzat a tervek szerint 2014-től, a főváros anyagi hozzájárulásával újulhat meg. A munkák során újra használhatóvá teszik a történelmi jelentőségű szellőzőrendszert és egy kutatási projekt keretében tanulmányozzák a világ egyik legrégebbi villámhárító rendszerét, amely az épületen található.
Vízfej - Copyright Kurt Kracher / NHM Wien
Az elkövetkező években nemcsak az épület, de várhatóan a gyűjtemény is megújul majd, hogy egy minél szélesebb közönséggel ismertessék meg. A különleges múzeum tavaly 24 ezer látogatót vonzott.
Preparátum - Copyright Kurt Kracher / NHM Wien
Magzatok - Copyright Kurt Kracher / NHM Wien
Népszerű
- Már 200 éves a „Csendes éj! Szentséges éj!”
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Budapesten idén is elindult az adventi fényvillamos
- Mikulás helyett Luca
- Idén is megépítették a rekorder vörsi betlehemet
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Advent Hallstattban
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában