© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Bécsbe került Ödön von Horváth ismeretlen műve
2015. október 7.
Két szenzációs szerzeménnyel gyarapodott a Wienbibliothek gyűjteménye a napokban. Ödön von Horváth eddig ismeretlen darabja, a „Niemand” és a Bambi szerzőjének, Felix Saltennek a teljes hagyatéka is Bécsbe került.
Két szenzációs szerzeménnyel gyarapodott a Wienbibliothek gyűjteménye a napokban. Ödön von Horváth eddig ismeretlen darabja, a „Niemand” és a Bambi szerzőjének, Felix Saltennek a teljes hagyatéka is Bécsbe került.
„Világszerte ez az egyetlen példány létezik belőle” – emelte ki Ödön von Horváth eddig ismeretlen „Niemand” (Senki) című darabja kéziratának jelentőségét Sylvia Mattl-Wurm, a Wienbibliothek igazgatója, amely a napokban került az intézmény gyűjteményébe.
Sylvia Mattl-Wurm, a Wienbibliothek igazgatója és Andreas Mailath-Pokorny kulturális városi tanácsos bemutatják Ödön von Horváth eddig ismeretlen tragédiájának, a Niemandnak a kéziratát.
Copyright: Alexandra Kromus / PID
A 95 oldalas sokszorosított kézirat a szerző korai időszakából származik és Ödön von Horváth kézzel írt javításai is láthatók rajta. A „Niemand” egy hétfelvonásos tragédia, és egy bérházban játszódik csupa kétes hírnevű főszereplővel. A darabot 1924-ben a berlini Die Schmiede kiadó fogadta el, amely ugyanebben az évben Franz Kafkával is szerződést kötött.
A Bécsi Városházán található Wienbibliothek, amely Ausztria egyik legjelentősebb tudományos könyvtára, a berlini Stargardt aukciós házon keresztül jutott az előtte magántulajdonban lévő kézirathoz. A „Niemand” értékesítési jogaival a Thomas Sessler Kiadó rendelkezik, és könyv formában hamarosan ki is adja a darabot.
Felix Salten újságíró igazolványa. Copyright: Alexandra Kromus / PID
A Wienbiblothek másik szenzációs szerzeménye a Bambi szerzőjének, Felix Saltennek a teljes hagyatéka. Ezt eddig unokája, Lea Wyler őrizte Zürichben. A hagyaték nemcsak máig kiadatlan műveket foglal magában, de Salten levelezését is gyermekeivel és a kor legjelentősebb alakjaival valamint számos naplót, címjegyzéket, naptárt és fényképet is. Salten egy 70 oldalas naplóban számol be például 1902-es olaszországi körutazásának minden részletéről.
A Wienbibliothek új szerzeményei nemcsak kultúrtörténetileg jelentősek Bécs számára, de a tudományos kutatást is szolgálják majd.
Népszerű
- Csodagyökér rejtőzik az Alpokban, Kleopátra szépségének is ez volt a titka
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Falusi ősz
- Miért nevezik a cirbolyafenyőt az Alpok királynőjének?
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- Az Alpok gyógyítói: mire jó a fenyő illóolaj?
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette