© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Elrejtett középkori arany- és ezüstkincset találtak a clunyi apátságnál
2017. november 5.
A 12. századból való arany- és ezüstkincseket fedeztek fel a régészek az északkelet-franciaországi clunyi apátságnál folytatott ásatási munkálatok során.
A 12. századból való arany- és ezüstkincseket fedeztek fel a régészek az északkelet-franciaországi clunyi apátságnál folytatott ásatási munkálatok során.
Az értékes leletre még szeptemberben bukkantak a régészek, ám csak most, két hónappal később hozták nyilvánosságra, hogy több mint 2200 ezüst pénzérmét, 21 aranydénárt, egy arany pecsétgyűrűt, egy összehajtogatott aranylemezt és egy apró arany tárgyat találtak - olvasható a CNRS francia kutatóközpont honlapján.
A Lyoni Egyetem szakemberei a clunyi apátság eredeti épületegyüttesének, elsősorban a hajdani betegszobának a nyomai után kutattak, amikor a felső talajréteg eltávolításakor egyszer csak észrevettek egy pénzérmét. Azonnal leállították az ásógépet és kézzel folytatták az ásást, hogy még az éj leszállta előtt dokumentálni tudják a leletet.
A felszínre került posztódarab több mint 2200 ezüst pénzérmét rejtett, amelyek többségét az apátság bocsátotta forgalomba a 12. század első felében. Egészen mostanáig a legnagyobb ilyen típusú felfedezések is csak mindössze néhány tucatnyi ilyen érmét rejtettek.
A kincs legértékesebb darabjai egy bőrdarabba voltak becsomagolva. Ezek közé tartozik az a 21 aranydénár, amelyet 1121 és 1131 között vertek Spanyolországnak és Marokkónak a berber eredetű középkori muszlim uralkodódinasztia, az Almorávidák uralta területein.
Az arany pecsétgyűrűt feltehetőleg a 12. században készítették, de a benne lévő apró portré a Római Birodalom idejéből származik. Az összehajtogatott aranylapocska 24 grammot nyom, az apró aranytárgy pedig leginkább egy gombra emlékezteti a szakembereket.
Több évszázad elteltével nehéz megmondani, hogy a maga idejében mennyit érhetett ez a kincs. A szakemberek szerint 3-8 ló megvásárlására lehetett volna elég, ami manapság nagyjából ugyanennyi autónak felel meg.
A régészek szerint talán a rend egyik tagja - például a kolostor élelmiszerre szánt pénzéért felelős szerzetes - áshatta el a kincset megtakarításként.
Népszerű
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bécsben alpesi forrásvízzel harcolnak a tomboló hőség ellen
- Lángolnak a hegyek
- A nyári napforduló éjjelén legendás hegyi tüzek világítják meg Zugspitzét
- Nem lehet büntetlenül strandpapucsban mászkálni a Cinque Terre gyönyörű városkáiban
- Ezek az európai strandok a legjobb menedékek a nyári hőség elől
- Szent Iván-éj – A lángoló folyó
- Ha e-autóval nyaralna, ezen az 5 úticélon nem lesz gondja
- Graz adventi vásárai
- Már 200 éves a „Csendes éj! Szentséges éj!”
Mások épp ezt nézik
- Kustánszegi-tó
- Keukenhof, a világ legnagyobb tulipános kertje
- York: Nagy-Britannia legfestőibb utcája
- “Szűz Mária látogatása” zarándoktemplom és a Haydn-mauzóleum
- Heidenreichstein-i Naturpark mocsár világa
- Mürzzuschlag-i Télisport Múzeum: Winter!Sport!Museum
- Treno Natura - Nosztalgiavonat Toszkánában
- Semmeringbahn
- Fényfesztivál és regatta felvonulás Pisában
- Gömöri középkori templomok


