© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Ismert Julius Caesar meggyilkolásának helyszíne
2016. február 11.
Újabb pontot azonosítottak Rómában a Julius Caesar elleni merénylet helyszíneként.
Egy régész szerint ma villamos-végállomás található azon a helyen, ahol Brutus és a szenátorok leszúrták a császárt.
Spanyol kutatók találták meg Rómában azt a helyet, ahol a szenátus tagjai meggyilkolták Julius Caesart. A római hadvezért és államférfit Kr. e. 44. március 15-én Rómában szúrták le, Pompeius Curiájában. Az épület romjai a Torre Argentinánál, Róma egyik legfontosabb ásatási területén találhatók.
Az olasz főváros központjában, a mai Torre Argentina terén ölték meg Julius Ceasart, ott, ahol most a nyolcas számú villamos végállomása van - állítja Antonio Monterosso, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (Institute of History of the Center for Humanities and Social Sciences) Rómában működő régészeti intézetének kutatója.
Torre Argentina
Ókori történetírók a szenátus és Caesar közti feszültség kezdetét i.e. 44-re teszik, miután kinevezte magát élethossziglani diktátorrá. Caesar szövetségeseit tette a köztársaság vezetőjévé, míg ő katonai hadjáraton volt. Március idusán - mikor megérkezett Pompeius színházába egy szenátus gyűlésre, a Pompeius Curia-ba - Caius Cassius Longinus és Marcus Junius Brutus vezetésével egy csapat szenátus tag lépett elé, és megszúrták 23-szor.
Vincenzo Camuccini: Caesar meggyilkolása
Évszázadokkal később William Shakespeare tette halhatatlanná a jelenetet hátborzongató darabjával Julius Caesar néven. A CSIC kutatói szerint Caesar fogadott fia, Augustus apja gyilkosságának helyén egy 3 méter széles és 2 méter magas építményt építetett. A régészek ezt vélték felfedezni a Largo di Torre Argentina-i ásatáson. "Mindig tudtuk, hogy Julius Caesart i. e. március 15-én gyilkolták meg a Pompeius Curia-ban" mondta Antonio Monteroso, a CSIC kutatója " De eddig nem volt tárgyi bizonyíték; amit sokszor ábrázoltak már festményen és filmen, most előkerült. "
"Biztos, hogy Julius Caesart itt gyilkolták meg. Megtaláltam azt a cementtömböt, amelyet az ókori szerzők szerint a merénylet helyszínén helyeztek el" - magyarázta Monterosso.
Theodor von Piloty: Caesar meggyilkolása
Azt is sejtették már korábban is, hogy egy téglalap alakú, négy fallal körülvett, lecementezett ponton szúrhatták le Julius Caesart. Ám csak most sikerült azonosítani a 3 méter széles és 2 méter magas, betonból készült formát a gyilkosság helyszíneként. Itt, a római kori Curia legalsó részén, egy széken ült Caesar a gyilkosság előtti pillanatokban - állapították meg spanyol kutatók. A betondarabot Augustus, Caesar utóda és egyben fogadott fia helyeztette el, hogy elítélje vele a merényletet.
A klasszikus források arra is utalnak, hogy a Curiát a gyilkosság után néhány évvel bezárták, és emlékkápolnává alakult át.
A Curia része volt annak a hatalmas épületkomplexumnak, amelyet Theatrum Pompeiumnak neveztek. Az eredetileg, az oszlopos csarnok övezte színháznak emelt épületet Caesar egykori szövetségese, későbbi fő ellenfele, Nagy Pompeius római hadvezér építtette i. e. 52-ben, győzelmeinek emlékére. Azért nevezték Curiának ezt az épületrészt, mert a Curia Hostilia, a szenátus korábbi ülésező helyének leégése után itt tartotta tanácskozásait a köztársaság korának legfőbb római döntéshozó szerve.
Pompeius Curia
Napjainkban a Curia külső fala még látható, maradék részére azonban ráépült a mai Róma - a villamosmegálló és a szomszédjában emelt 18. századi színház. A romok ma Róma egyik terén, a Torre Argentinán láthatók. Ezt a teret az 1920-as években tárták fel alaposabban, amikor Mussolini átépíttette Rómát. Érdekes, hogy itt áll az a 18. századi, ma is működő színház, a Teatro Argentina, amelyben Rossini A sevillai borbély című operájának ősbemutatóját tartották.
Nemrég megnyitották a látogatók előtt Caesar meggyilkolásának helyszínét. Bár a felmérések szerint az ókori Róma műemlékei között sétáló rómaiak és külföldi turisták többsége azt sem tudja, ki volt Julius Caesar, mikor ölték meg és miért mondta azt, hogy Tu quoque, Brute, fili mi! (Te is fiam, Brutus!).
Legfrissebb hírek
Népszerű
- Erőművek Éjszakája: Idén 62 erőmű és fűtőmű látogatható
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Advent Hallstattban
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Falusi ősz
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Lángolnak a hegyek