© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Plachutta császári emlékekre költi a pénzét
2013. május 13.
Plachutta, a bécsi szelet császára - pénzt nem sajnálva - vette meg a közelmúltban árverésre került Ferenc József emlékeket. A császár hajtincse és házikabátja ezentúl a Plachutta Császáriház Gyűjteményt gyarapítja.
Mario Plachutta, a bécsi szelet császára - pénzt nem sajnálva - vette meg a közelmúltban árverésre került Ferenc József emlékeket. A császár hajtincse és házikabátja ezentúl a Plachutta Császáriház Gyűjteményt gyarapítja.
A Dorotheum bécsi aukciósház nemrég megtartott árverésén Ferenc József osztrák császár egy hajtincséért a becsült érték több mint hússzorosát, 13 720 eurót (4,1 millió forintot) fizette ki Mario Plachutta magángyűjtő, aki egyébként a híres Plachutta bécsi étterem tulajdonosa. Itt lehet kapni Bécs egyik legjobb bécsi szeletét.
A kék bársonydobozkában őrzött ősz hajtincs, Eugen Ketterlnek, Ferenc József utolsó komornyikjának a gyűjteményéből származott. A becsüsök korábban 400-600 euróra (mintegy 120-180 ezer forint) értékelték.
A hajtincset az egykori osztrák császárhoz és magyar királyhoz köthető más tárgyakkal együtt bocsátották árverésre. 8750 eurót fizettek ki egy pár mandzsettagombért, amelyek egykor Ferenc József kézelőjét díszítették. A gombokhoz írásos tanúsítvány is tartozik, Ketterlnek, a császári ruhatár egykori gondozójának kézírásával.
Egy császári monogramos zsebkendőért 2750 eurót fizetett új gazdája, egy 600-900 euróra becsült cigarettaszipka 4750 euróért kelt el. Egy arany vadászbrossért is a remélt ár több mint kétszeresét, 6875 eurót fizettek az árverésen. Az aukción gazdát cserélt a tragikus sorsú Rudolf trónörökös vázlatfüzete is: 13 720 eurót adtak érte
A legtöbbet Erzsébet királynő, egy Franz Xaver Winterhalter által festett portréjáért fizettek: 70 ezer eurót (21 millió forint) – ez a kikiáltási ár háromszorosa volt. Szakértők szerint a magas árak annak tudhatók be, hogy közel 100 évvel a Monarchia megszűnése után egyre ritkábbak a császári relikviák.
Mint ahogy ritka császári relikvia volt az avatáskor még a császárról elnevezett mai budapesti Szabadság hídba vert ezüst szegecs is, olyannyira, hogy azóta már másolatának is lába kelt.
Az 1896-os millenniumi évben átadott híd avatásán Ferenc József császár verte be az utolsó ezüstből készült, F.J. monogramos – szegecset a róla elkeresztelt hídba.
Plachutta bevásárolt a müncheni Hermann Historica aukciós ház árverésén is. Ferenc József császár házikabátját 160 ezer euróért vette meg a Plachutta Gyűjtemény számára. A „Bonjourl” néven emlegetett házikabátot, a császár minden reggel felkelés után viselte.
Katrin Unterreiner, a Plachutta gyűjtemény kurátora azt mondta, hogy új szerzeményük a világ legnagyobb császári magángyűjteményét gazdagítja majd, erősítve a császári család személyes tulajdonából kikerült, több mint kétezer tárgyat számláló kollekció különlegességét.
Legfrissebb hírek
Népszerű
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Erőművek Éjszakája: Idén 62 erőmű és fűtőmű látogatható
- Advent Hallstattban
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Falusi ősz
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Lángolnak a hegyek