© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
2018 a szecesszióról szól Bécsben
2018. január 3.
Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner, valamint Koloman Moser a századforduló modern képzőművészeti és építészeti stílusirányzata, a bécsi szecesszió világhírű képviselői. 2018/2019-ben az osztrák főváros a négy művész halálának 100. évfordulója alkalmából e korszak felfedezésére hívja a modern kultúra kedvelőit.
Az impozáns és a hagyományokkal gyökeresen szakító képzőművészeti, építészeti és zenei irányzat, a szecesszió olyan modern kulturális törekvés volt, amely újrarajzolta az osztrák főváros addigi konzervatív arculatát. A modern kulturális stílusirányzatot Gustav Klimt, Koloman Moser, Josef Hoffmann és még sok más kortárs művész hozta létre Bécsben 1897. április 3-án. Fő motivációjuk a hagyományos stílusjegyektől való elszakadás volt. A bécsi szecesszió korszakának négy legkiemelkedőbb képviselője Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner, valamint Koloman Moser. Rájuk emlékezik a „Bécsi modernizmus 2018”: a művészek halálának 100. évfordulója alkalmából Bécs különböző múzeumaiban egy egész éven át tartó kiállítássorozat kerül megrendezésre, melynek mottója a „Sei deiner Zeit voraus!”, vagyis „Haladd meg a korodat!”.
A 2018/2019-es jubileumi kiállítássorozat állandó kiállítása a 13. kerületben található Klimt Villában tekinthető meg, ahol a világhírű festőművész, Gustav Klimt rekonstruált társalgó szobájába és műhelyébe nyerhetünk betekintést. Februárban a Kunsthistorisches Museum lépcsőházában alakítják ki az úgynevezett Klimt hidat, melynek köszönhetően Klimt 13 korai munkásságából származó mennyezeti freskóját csodálhatjuk meg testközelből.
Egon Schiele expresszionista festőművész a szexualitás szabad ábrázolásmódjával a mai napig megbotránkoztatja a közönséget: merész és őszinte aktképei Németországban és Angliában még 100 évvel később is ugyanolyan merésznek számítanak és csak cenzúrázva kerülhetnek bemutatásra. Bécs a jubileumi év alkalmából a #DerKunstihreFreiheit (szabadságot a művészetnek) hashtag alatt egy morális diskurzust kíván elindítani, amivel a modern művészet szabadságára akarja felhívni a figyelmet. Schiele leplezetlen aktgrafikái februártól a Leopold Museumban tekinthetőek meg.
Otto Wagner építőművész alkotásai, mint például a bécsi városi vasút (Stadtbahn) állomásai, a posta-takarékpénztár épülete és a steinhofi templom a modern bécsi nagyvárosi arculat megteremtésének mérföldkövei. A historizmus irányzat képviselői Wagner építészeti tevékenységét provokatívnak gondolták, így több tervének megvalósítását is megakadályozták. Wagner életművével és annak politikai és kulturális viszontagságaival március közepétől a Wien Museumban ismerkedhetünk meg.
A 2018/2019-es jubileumi programsorozatot a bécsi Iparművészeti Múzeumban (MAK) található kiállítás zárja, ahol a Koloman Moser, Josef Hoffman és Fritz Waerndorfer által 1903-ban alapított Bécsi Műhely különleges formatervezésű használati tárgyai lesznek láthatóak. A osztrák festő, grafikus és formatervező Kolomon Moser teljes munkásságát felölelő kiállítást 2018 decemeberétől tekinthetjük meg.
A „Bécsi modernizmus 2018” kiállítássorozat további helyszínei és időpontjai ezen az oldalon találhatók meg.
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Falusi ősz
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Lenyűgöző látvány, amikor 5000 juh indul útnak a dél-tiroli Schnalstal-gleccseren
- 666 éve a Magyar Királyságé volt az egész horvát tengerpart
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette
- Egy titokzatos Árpád-házi hercegnőt azonosítottak egy vatikáni kódex főszereplőjeként
- A cicák világnapján fényképeztük ezt a bokor alatt hűsölő cicát Kisorosziban
- Lángolnak a hegyek