» Olaszország

» Olaszország » Lazio


Értékeld Te is:

"Amíg a Colosseum áll, állni fog Róma, ha elpusztul, elpusztul Róma és a világ is." A Colosseum Olaszország leglátogatottabb műemléke, évente több mint 7 millióan keresik fel. A kínai nagy fal mögött a világ második legnépszerűbb szabadtéri régészeti emléke.


A Colosseum volt a Római Birodalom legnagyobb amfiteátruma, gladiátorharcokat és más látványos eseményeket tartottak itt több tízezernyi néző előtt.

A világ legnagyobb amfiteátrumát, amely 80-tól 523-ig fogadta a nézőket, 2022-ben több mint 7,5 millió látogató kereste fel.

A Colosseum az ókori Róma hatalmas amfiteátruma, ma pedig nevezetes látványossága a városnak. Több évi restaurálás után az amfiteátrum visszanyerte eredeti sárgás-fehéres színét, amelyet az építéséhez használt mészkőféle, a travertínó ad neki. 2010 óta már a föld alatti része is bejárható.

A Colosseum Vespasianus császár ideje alatt épült Rómában, a Forum Romanum délkeleti végén. I. sz. 80-ban készült el, ekkor volt megnyitója is. Vespasianus utóda, Titus avatta fel szertartásos ünnepség keretében, amelyen 5000 vadállatot vonultattak fel. A legfelső üléssort a következő császár, Domitianus fejeztette be.

Az épületet gladiátor- és állatviadalok színhelyéül tervezték, és a korhoz képest hatalmas méretű nézőtömeg befogadására volt képes.

Eredetileg Amphiteatrum Flaviumnak hívták. Mai nevét a középkorban kapta, feltehetően Nero egy a közelben álló szobráról (a kolosszusról).

A Colosseum elliptikus alaprajzú, 188 m hosszú és 156 m széles építmény. 48,5 m magas; mészkőből, tufából és téglából épült. Az üléssorokat lejárók és sétálófolyosók tagolják, amelyek az amfiteátrumban mintegy 55-73 ezer ember zavartalan elhelyezését és közlekedését biztosították. Az építészek olyan járatok és felvonók rendszerét alakították ki, amellyel megoldották a vadállatok színpadra juttatását közvetlenül a ketreceikből. A keresztényeket oroszlánok elé vetették, a gladiátorok egymás ellen vívtak élethalálharcot a 86 × 54 méteres arénában.

A negyedik emeleten elhelyezett talpkövek és konzolok hatalmas rudakat tartottak, melyek segítségével az amfiteátrum arénáját óriási sátorral lehetett befedni.

A Colosseumhoz a Caeliustól az Esquilinusig terjedő félkörben mindazok az épületek csatlakoztak, melyek az amfiteátrumot kiegészítik. Ilyenek első sorban a ludusok, gladiátoriskolák, különböző néven (Matatinus, Gallicus, Magnus és Dacicus), Spoliarium (halott gladiátorok kamrái), Samiarium (fegyverkovácsok háza) és Summum choragium (díszletek és kellékek háza, melyek a nagy felvonulásokhoz kellettek).

Mivel ötvenezer ember vásárolt egy-egy előadásra jegyet, ezért a nézőtéren vörös színezékkel festett számok segítették a nézők eligazítását, mivel szigorú szabályok határozták meg az ülésrendet az amfiteátrum öt szintjén. A császár az első sorban lévő páholyban foglalt helyet, az első szint a szenátorok, legfelsőbb tisztségviselők és a Vesta-szüzek számára volt fenntartva. A nemesség a második szinten helyezkedett el, míg a római átlagpolgár helye a harmadikon volt, a nők és a nem jómódú kereskedőknek pedig a negyedik szintről követhették a viadalokat. Az ötödik szint pedig a római népnek volt fenntartva. Az utolsó sorokban ülők nem látták igazán jól, mi történik a színpadon, de a lábuk alatt elterülő hatalmas amfiteátrum magával ragadó élményt kínált. 

A második és harmadik emelet közötti fedett folyosó a Colosseumban épségben fennmaradt egyetlen fedett folyosó: falain láthatók a mintegy 2000 éves fehér vakolat darabjai vörös feliratokkal, amelyeket az ott dolgozó munkások véstek fel. 

76 számozott, a köznép számára fenntartott bejárata volt. Emellett még négy jelöletlen kapuval is rendelkezett, utóbbiakból kettőn keresztül a császár, a szenátorok, a magas tisztségek viselői, gazdag patríciusok, a Vesta-szüzek közlekedtek, egy kapun a küzdelem előtt a gladiátorok vonultak be, egy további átjárón keresztül pedig az elesett harcosok és leölt vadállatok tetemeit vitték ki az arénából.

Látogathatóak a Colosseum nézőterének legfelső szintjeit 

A hetvenes évektől nem volt látogatható a Colosseum két legfelső, vagyis 4. és 5. emelete, amelyeket biztonsági okokból zártak le. 2017-től előzetes foglalással, idegenvezetéssel ismét látogathatók 25 fős csoportokban. A 75 perces látogatás ára fejenként kilenc euróba kerül, de ki kell váltani hozzá a Colosseum belépőjegyét is. 

Panorámalifttel lehet feljutni a római Colosseum magasabb szintjeire

Az ókori amfiteátrum panorámafelvonójával a látogatók előtt megnyitott felső emeletekre akadálymentesen segít feljutni 2023. június elsejétől.

Az acélból és üvegből készült felvonószerkezet a Colosseum második és harmadik emeletét köti össze egymással. A liftet úgy tervezték meg, hogy a csaknem kétezer éves építményben ne kelljen maradandó átalakítást végezni.

A lift az akadálymentesítést szolgálja a fogyatékossággal élő emberek számára, de száz meredek lépcsőfok megmászását takarítja meg az idősebb látogatók, a gyerekek és a Colosseumot nagy forróságban felfedező többi turista számára is.

A liftet az amfiteátrum reggeli nyitásától kezdve lehet használni, mivel a felsőbb emeletekről akkor lehet a legjobban látni, miként hatja át fény a Colosseumot.

A harmadik emeleten újdonság is várja a látogatókat: a travertin mészkőből emelt falakon restaurálva láthatnak a harmadik század elejéről származó feliratokat. A Colosseum egy részét 217-ben tűz pusztította el, öt évre le is zárták, és a falakat helyreállító ókori munkások vörös festékkel hagyták hátra nemcsak neveiket, hanem a munka közben felmerülő gondolataikat is.

Szintén újdonságnak számít, hogy a látogatók feljuthatnak - igaz, egyelőre még csak gyalog - a Colosseum legfelső emeletére is, amelyet az amfiteátrum megnyitása utáni években Titus császár emeltetett az épület bővítéseként. Ezzel a Colosseum magassága megközelítette az ötven métert.

Colosseum holdfényben

Nyáron a Colosseumot este 11-ig is meg lehet tekinteni. Júniustól szeptemberig minden este indul túra. Az éjszakai túrákat márciusban és decemberben csak szombatonként kínálják. Áprilisban, májusban és októberben kedd és vasárnap kivételével a hét öt napján. Novemberben péntek és szombat este lesz csak nyitva a Colosseum. Az első túra este nyolckor, az utolsó éjjel tizenegykor kezdődik. A túrák nyelve angol, spanyol és olasz.

BELÉPŐJEGY

FORUM PASS SUPER, érvényes 1 napig, amellyel egy jeggyel 19 euróért be lehet menni a Forum Romanumra, a Palatinusra, a Fori Imperialira, a Palatinus Múzeumba, Augustus és Livia palotáiba, és még több más helyre is. A FULL EXPERIENCE jegy 2 napig a fent említett műemlékek mellett a Colosseumba is érvényes.

Személyre szabott jegyek

A római Colosseum a feketepiac visszaszorítása érdekében személyre szóló jegyeket vezet be.

A római Colosseum Régészeti Park 2023. október 18-tól személyre szabott jegyeket vezet be. Ezzel a hatóságok az olaszországi nevezetességre szóló jegyek feketepiaca ellen kívánnak fellépni. Egy további jegypénztárat nyitnak, hogy megduplázzák a pultoknál értékesített jegyek számát. Ez azoknak a látogatóknak kedvez, akik nem férnek hozzá az online vásárláshoz.

Normális esetben az olasz turisták 18 eurót fizetnek a Colosseum látogatásáért a hivatalos honlapon. Jelenleg sok jegy már elkelt a következő hetekre. Emiatt a helyi idegenvezetők weboldalain az egekbe szöknek az árak: 37 eurótól 74 euróig terjedő áron kínálnak túrákat - a hivatalos ár sokszorosáért.

Feketepiaci kereskedők felhalmozzák a jegyeket. Az olasz trösztellenes hatóság nemrégiben vizsgálatot indított a hivatalos jegyértékesítő CoopCulture és négy másik utazásszervező ellen. A hatóság bírálta a CoopCulture-t, mert a jelek szerint "nem vezetett be megfelelő rendszereket az alternatív viszonteladók által eladásra kínált jegyek felhalmozásának megakadályozására". Ezáltal a turistákat megfosztották attól a lehetőségtől, hogy a szokásos áron vásároljanak jegyet.

AUDIOGUIDE

Az eddigi olasz, angol, francia, német, spanyol, orosz és japán hangos tárlatvezetés mellett mostantól a turisták latinul is követhetik a fülhallgatókból szóló történelmi, építészeti, régészeti idegenvezetést. Az ókori amfiteátrum a legelső műemlék a világon, amely a holt nyelven is bemutatkozik látogatóinak: Adeste Colosseum - jöjjetek a Colosseumba címet kapta a latin nyelvű audio guide.

Nyitva tartás: január-december, 09:00-től napnyugta előtt 1 óráig

Jegyek, belépők, alkalmazások: újdonságok a Colosseumban 2024. május 1-jétől

2024. május eleje óta a Colosseum Régészeti Park néhány fontos újdonságot vezetett be. A (két napig érvényes) Full Experience jegyek, a Forum Pass Super és a 24h - Colosseum, Forum Romanum, Palatinus mellett a látogatóknak mostantól lehetőségük van az új 24H Only Arena jegy megvásárlására, amely külön be- és kijárattal rendelkezik a Sperone Stern oldalról. A jegy az első belépéstől számított 24 órán át érvényes, és belépést biztosít a Colosseum, a Forum Romanum, a Palatinus, a SUPER helyszínek és a Császári Fórum aréna emeletére, valamint az aktuális kiállításokra.

Minden online jegy új grafikával rendelkezik, és tartalmazza a régészeti park térképét, valamint a lefoglalt szolgáltatások főbb jelzéseit és jellemzőit. Az új látogatói szabályzatot, amely olasz, angol és spanyol nyelven is elérhető, szintén mellékelték. Bárki, aki illegális másodlagos jegyértékesítési gyakorlat (a jegyek nem engedélyezett csatornákon keresztül és megemelt áron történő értékesítése) áldozatává vált, a hivatalos honlapon található űrlapon keresztül küldhet bejelentést.

Új ingyenes MyColosseum alkalmazás elérhető iOS-re és Androidra: az új hivatalos eszköz teljesen ingyenes, közvetlen linkkel a jegyvásárláshoz és interaktív audio guide-okkal olasz és angol nyelven.



Tartomány:Lazio
Település:Roma
Cím:Róma, Colosseum
GPS: 41° 53′ 24.94104″, 12° 29′ 35.11356″

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

Régióválasztó

arrow_upward