» Olaszország

» Olaszország » Lazio


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

A Piazza del Popolo római életérzés szimbóluma.


A monumentális és elegáns tér, a Piazza del Popolo a Via del Babuino, a Via di Ripetta és a Via del Corso találkozásánál található.

Porta del Popolo (az ókori Porta Flaminia) külső homlokzatát IV. Pius pápa rendelte meg Michelangelótól. A művész azonban átruházta a feladatot Nanni di Baccio Bigióra, aki 1562 és 1565 között végezte el a munkát. "Felici faustoque ingressui MDCLV" (Boldog és szerencsés belépésre): ezt az üzenetet vésték a belső homlokzatra, amelyet Bernini készített VII. Sándor számára, Svéd Krisztina 1655-ös Rómába érkezése alkalmából.

Az 1600-as években épült a két ikertemplom, a Santa Maria in Montesanto, más néven a "Művészek temploma" és a Santa Maria dei Miracoli. Eredetileg Carlo Rainaldi tervezte őket, és mindkettőt később Gian Lorenzo Bernini fejezte be Carlo Fontana közreműködésével. Rainaldi szimmetrikus építményként tervezte őket, de a helyhiány miatt különböző alaprajzúak és különböző kupolájúak: a Santa Maria dei Miracoli nyolcszögletű, a Santa Maria in Montesanto pedig dodekagonális. Mindazonáltal a térről nézve, egy optikai hatásnak köszönhetően, egyformának tűnnek.

Santa Maria in Montesanto főoltárán a Madonna del Carmine di Monte Santo (XVI. század) festménye áll, amelyet egy ősi legenda szerint csodával határos módon festettek meg: egy lány, aki képtelen volt ábrázolni a Szűzanya arcának színét, elaludt, majd miután felébredt, egytitokzatosan elkészült képet talált.

A Santa Maria dei Miracoli templom építése egy legendára vezethető vissza, amely egy, a Tiberis partján történt csodáról szól. 1325. június 20-án egy kétségbeesett anya egy Szűz Mária-képet hívott segítségül, hogy megmentse a folyó vizébe esett kisfiát. Miután a gyermek megmenekült, a csodálatos esemény emlékére egy Szűz Máriának szentelt kápolnát építettek. Ennek belsejében helyezték el a csodatévő képet. Azóta a Csodák Madonnája néven ismert.

A kép 1590-ben a San Giacomo in Augusta templomba került, ahol ma is megcsodálható, mivel a folyó folyamatos áradása veszélyezteti a kápolnát. A régi kápolnában azonban egy másolatot helyeztek el. A folyamatos áradások, köztük az 1530-as pusztító árvíz, amely teljesen elárasztotta a kápolnát, meggyőzték VII. Sándor pápát, hogy 1661-ben új templomot építsen a Piazza del Popolón, és megőrizze a kápolna másolatát.

A tér túloldalán áll a Santa Maria del Popolo pompás bazilika, amely a 15. századból származik, az évszázadok során számos építész és művész közreműködésével gazdagodott és változott, és rendkívüli remekműveket őriz: a Chigi-kápolna 1513-tól épült Raffaello tervei alapján, és 1652 és 1656 között fejeződött be Bernini közreműködésével; a Cerasi-kápolnában a Szt. Péter keresztre feszítése és Szent Pál megtérése Caravaggio alkotása, valamint Annibale Carracci oltárképe, amely Szűz Mária mennybevételét ábrázolja; a Della Rovere-kápolnát, amelyet Andrea Bregno a 15. század vége és a 16. század eleje között valósított meg, Pinturicchiónak és műhelyének tulajdonított csodálatos freskók díszítik.

Egy legenda szerint a Colle degli Ortuli-n, ahol a bazilika áll, található az öngyilkos Néró császár elátkozott sírja, akinek hamvait egy porfír urnában, egy diófa alatt temették el. A templom főoltárának közelében néhány bazrelief idézi fel a történetet.

A Giuseppe Valadier építész által a 19. század elején tervezett új városrendezési terv szerint az új Piazza del Popolo az egyiptomi obeliszk körüli nagy ellipszisre hasonlít, amelyet szobrok, kertek és szökőkutak díszítenek és kereteznek.

A mintegy 24 méter magas Flaminio-obeliszket 1589-ben V. Sixtus parancsára a Circus Maximusról helyeztek át; ez volt az első obeliszk, amelyet Augustus idején, Egyiptom meghódításának ünneplésére Rómába szállítottak.

A tér közepén található a Valadier által tervezett Fontana dei Leoni (Oroszlánok szökőkútja), a Flaminio-obeliszket veszi körül. Kerek travertin medencéi vannak, amelyeken egyiptomi stílusú fehér márvány oroszlánok uralkodnak, és amelyek szájából vízsugarak indulnak.

A keleti félkör közepén található a Fontana della Dea Roma (Roma istennő szökőkútja), amelyet egy nagy szoborcsoport díszít. A fegyveres istennőt ábrázoló szobrot a Tiberist és az Aniene folyót ábrázoló két szobor, valamint a lábánál az ikreket szoptató farkaslányt ábrázoló szobor szegélyezi. 

A szemközti félkör közepén áll a Fontana del Nettuno (Neptunusz-kút) közepén álló impozáns szoborcsoport: az isten szobra a szigonnyal a jobb kezében, lábainál két delfinekkel teli triton áll. a szobor egy nagy travertin félköríves medencét ural, amely felett egy kagylócsap gyűjti össze a tetején lévő kis medencéből kiömlő vizet.

A két félkörív mindkét szökőkútját Valadier tervezte és Giovanni Ceccarini szobrászművész készítette.

A tér kialakítását a két szarkofág-kút (fontane sarcofago) egészítette ki, amelyek egy ivóvályú és egy mosdókút helyettesítésére szolgáltak, amelyek a 18. századig falusias megjelenést kölcsönöztek a területnek. Az egyik szökőkút a Santa Maria del Popolo templomnak támaszkodik, két házastárs arcképét ábrázolja, és a Kr. u. 3. század közepéről származik. A másik a szemközti "Giacomo Acqua" laktanya közelében helyezkedik el, amely korábban a pápai őrségé volt. Tógás férfi alakot ábrázoló díszítéssel rendelkezik, és ugyanezen század utolsó negyedére datálható.

A Piazza del Popolo évszázadokon keresztül nyilvános kivégzések helyszíne volt, az utolsóra 1826-ban került sor. A 19. századig a tér volt az egyik olyan hely, ahol a híres hóhér, Mastro Titta keze által végrehajtott kivégzésekre került sor. Amint arra egy 1909-ben a kaszárnyán elhelyezett emléktábla emlékeztet, itt fejezték le a két Carbonarit, Angelo Targhinit és Leonida Montanarit, akik "bűnösök voltak felségsértésben és veszélyes sebesülésekben".

A tér híre az évek során világszerte elterjedt, mint vásárok, karneválok, játékok és versenyek helyszíne, valamint mint a reneszánsz pápai pártfogás szimbóluma. Szépségei, kávézói, műhelyei és az üzletek, amelyeket egykor olyan emberek látogattak, mint Trilussa, Guttuso és Pasolini, a Piazza del Popolo-t a nagyon is római íz szimbólummá és a főváros szívének látványos bejáratává teszik.

Santa Maria del Popolo

A Santa Maria del Popolo a római reneszánsz egyik legjelentősebb épülete, nemcsak építészeti jellemzői, hanem a benne található festmények és szobrok miatt is.

A templom egy kis kápolnából származik, amelyet II. Pasquale pápa akaratából építtetett a római nép költségén, és amelyről a nevét is kapta. Később, 1472 és 1477 között reneszánsz stílusban átépítették és kibővítették, majd az évszázadok során képzett építészek és művészek gazdagították és átalakították.

A háromhajós, latin keresztboltozatos, keresztboltozatos belső térben számos műalkotás és síremlék található.

Ezek közül a legfontosabb a Chigi-kápolna, a bal oldali második, amelyet Raffaello tervezett Agostino Chigi bankár számára 1513-tól, és csak 1652 és 1656 között fejeződött be Gian Lorenzo Bernini közreműködésével, VII Chigi Sándor pápa megbízásából. Raffaello készítette a kupola mozaikjainak terveit, valamint Agostino Chigi és testvére, Sigismondo piramissírjainak tervét a kápolna számára, amelyet később Lorenzetto, Raffaello da Montelupo és Bernini némi módosítással kivitelezett.

A Cerasi-kápolnában, a bal oldali kereszthajóban, az oltár közelében Caravaggio két remekműve található: az 1601 körül készült Szent Péter keresztre feszítése és az ugyanebből az időszakból származó Szent Pál megtérése. A két olajfestményt a kápolna tulajdonosa, Tiberio Cerasi, VIII. Kelemen pápa kincstárnoka rendelte meg Caravaggiótól 1600 szeptemberében. 

Annibale Carracci oltárképe Szűz Mária mennybevételét ábrázolja.

Végül a Della Rovere-kápolna, amelyet a 15. század vége és a 16. század eleje között épített Andrea Bregno építész, és amelyet Pinturicchiónak és műhelyének tulajdonított csodálatos freskókkal díszítettek.



Tartomány:Lazio
Település:Roma
Cím:Piazza del Popolo
GPS: 41° 54′ 38.74698″, 12° 28′ 33.26711″

Még nem érkezett hozzászólás!

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

Régióválasztó

arrow_upward