» Magyarország » Veszprém » Balaton
A régészek Lesencetomaj község határában olyan avar kori leletanyagra bukkantak, amely Magyarországon másutt nem található meg. Az is különlegességnek számít, hogy avar kori régészeti leletről van ugyan szó, de nem avar népességről.
Keszthely harminc kilométeres körzetében, a 7-10. század között élt egy idegen népcsoport, tagjai vélhetően Bizáncból menekülhettek erre a vidékre és kaptak menedéket az avaroktól. A népcsoport négyszáz éven át megőrizte szokásait, a viseletét, de kereskedett az avarokkal és sok eszközt, ékszert átvett tőlük. A régészek szerint valószínűen megérték a magyarok honfoglalását is.
Lesencetomaj körzetében feltárt 704 sír leletanyaga rendkívül érdekes és gazdag; jellemző például, hogy a nők kosaras fülbevalókat hordtak - azok nemesfémből készültek -, stíltűket és korongos fibulákat használtak. Utóbbi a ruha összefogására és díszítésére szolgált.
Roppant értékesek és érdekesek a többsoros nyakláncok és a kígyófejes karperecek is.
Mivel ez a népcsoport annak idején csak itt élt - a Balaton-felvidék keszthelyi és lesencei tájegységében -, ezért a Keszthely-kultúra népének leletanyagaként nevezték el.
|
Értékeld te is!