» Magyarország » Baranya » Mecsek
Az orfűi völgy mélyén folydogáló patak három kis falut – Orfűt, Mecsekrákost és Tekerest – font össze, a keleti oldalvölgyekbe további két falu, Bános és Mecsekszakál települt. A hatvanas években ezt a területet egységes üdülőterületté formálták, amelyet ma Orfű néven ismer az ország.
A hatvanas évek elején a Mecsek hegység oldalából folyó karsztvizet egy völgyzáró gáttal felfogva felszíni víztározót hoztak létre az orfűi völgyben.
Elsőként a 11 ha területű Orfűi-tó (Kis-tó) készült el 1962-ben, ahol fürödni, csónakázni és horgászni lehet. A tó medrét 2003-ban kikotorták és 2004 nyarára már vízzel feltöltve várta a látogatókat. A tavat források táplálják, vízminősége kiváló. A tó délkeleti végében találhatjuk a Malommúzeumot.
1966-ban jött létre az orfűi tórendszer legnagyobb tava, a 72 hektáron elhelyezkedő Pécsi-tó, a fürdőzők, a horgászok és a vízi sportolók örömére. Jelenleg Baranya megye legnagyobb vízfelülettel rendelkező tava. A Mecsek északi oldalán lévő, hegyek által körülvett tó országosan kedvelt üdülőterület. A völgyzárógátas tónak mint tározónak többirányú rendeltetése van. Az árvízvédelem, az üdülőövezet, a strandolás és a vízi sportok adottságainak megteremtése mellett a sporthorgászat is szerepet kap.
Ezeket követte a 30 hektáros Herman Ottó-tó, – nevét az egyik legismertebb magyar természettudósról kapta – ami hal és madár-rezervátum, számos vízimadárfaj mellett élőhelye olyan ritka védett állatnak is, mint például a vidra. A Mecsekben található orfűi tórendszer második legnagyobb tavát és környezetét a Hermann Ottó horgászegyesület tagjai tartják rendben. A tavon csónakból megfigyelhetjük a védett fajokat. A völgyzárógátas tó igen változatos, akadókkal, nádasokkal szegélyezett, amelyek csónakból jól horgászhatóak.
A negyedik tó 1970-ben készült el, ez a 10 hektáros Kovácsszénájai-tó, a csodálatos, vadregényes víz elsősorban a horgászok örömére szolgál.
A négy tó összesen 113 hektár vízfelülettel rendelkezik. A tórendszert a Vízfő-forrás táplálja. Az 1960-as évektől, a tórendszer kialakításával vált ismertté Orfű, ekkortól beszélhetünk a turizmus elterjedéséről. Az Orfűi-tó és a Pécsi-tó mellett kezdetben kisméretű üdülőtelkeket és horgásztanyákat hoztak létre, míg a Pécsi-tó nyugati oldalán a gazdálkodó szervek és intézmények vállalati nyaralóikat alakították ki.
Orfűi Aquapark. Vízipark 7 csúszdával, 1400 m² alapterületű élménymedencével, pezsgőmedencével, úszómedencével és gyermekmedencével.
Medvehagyma Ház. A Medvehagyma Házban a látogatók a Nyugat-Mecsek érdekességeit, a természettel harmóniában fejlődő üdülőterületet, Orfűt és a négy tóból álló tórendszer ökológiai értékeit ismerhetik meg.
Strandok. A Pécsi-tó és az Orfűi-tó természetes strandjai, homokos parttal. Több strand ingyenes.
Malommúzeum. Az Orfűi Malmoknál három különböző malom típussal ismerkedhetnek meg. A kétszáz éves szárazmalomban a lóval hajtott hatalmas járgánykerék és kőjárat mellett egy roppant méretű olajütő is fennmaradt. A Vízfő-forrás patakjára települt, 19. századi gabonaőrlő vízimalom patinás gépei ma újra őrlésre készek. A múzeum új látványossága a hagyományos papírkészítés folyamatát bemutató papírmalom, ahol az érdeklődők papírmerítő foglalkozáson is részt vehetnek. A malom felépítése országos néprajzi és ipartörténeti szenzáció, hiszen napjainkra az összes kallómalom-típus minden egyes példánya eltűnt Magyarország területéről, így a hajdanvolt papírmalmok is.
Ababliget: csónakázó tó, cseppkőbarlang, Denevérmúzeum
Nyugat-Mecsek jelzett turistaútjai. A környék rendkívül gazdag természeti kincsekben és látnivalókban, melyeket változatos tanösvények, túraútvonalak mentén ismerhetnek meg az Orfűre látogatók. A Desztináció körtúra és a Sárkány körtúra a legfontosabb orfűi látnivalókat fűzi fel két túraútvonalra, melyek bejárását ma már egy kiépített turistatábla-rendszer segíti.
Abaligeti Denevér tanösvény. A cseppkőbarlang környékének változatos élővilágát, geológiai érdekességeit, a különböző gazdálkodási módok természetre gyakorolt hatását mutatja be. Az abaligeti barlang bejáratától indul. Három különböző nehézségi fokozatú és hosszúságú útvonal közül választhatunk: 2, 3, 5 km. A tanösvény bemutatja az erdő természetes megújulását, a talajeróziót, a víznyelőket, a tájidegen fafajokat, a vizes élőhelyek és a mesterséges tavak élővilágát. A barlang pénztárában jelképes összegért megvásárolható füzet segítségével, egy denevéremblémát követve járható be a kijelölt útvonal 12 állomása.
Vízfő-forrás tanösvény. Az orfűi Malommúzeum parkolójától indul, hossza közel 1 km. A négy állmásból álló tanösvény a vízimalom és szárazmalom működésével, Vízfő-barlang kialakulásával és élővilágával, a Barlangkutatók forrásának élővilágával, a gyepgazdálkodással, valamint a védett égeres láperdővel.
Sárkánykút-, Tekeresi- és Csermaalja tanösvények
Bicikliút a Pécsi-tó körül. Könnyed családi kerékpártúra a kiépített kerékpárúton a Pécsi-tó körül.
Bicikliút a Tekeresi tanösvényen.
Pécs-Orfű-Abaliget kerékpárút. A Pécs felől érkezők kiépített kerékpárúton juthatnak el Orfűre, és Abaliget felé is tehetnek egy kitérőt.
Trió-barlang, vezetett túrák 8 éves kor felett
Mészégető-források barlangja, vezetett túrák 14 év felett
Abalaigeti cseppkőbarlang (részletek)
Magyarhertelendy Élmény- és termálfürdő
Pécsvárad (részletek)
Pécs (részletek)
Pécsi Állatkert
Misina-tető (részletek)
Mecsextrém erdei kalandpark
Husztót: paradicsomfesztivál augusztusban. (Mintha a vidéki Anglia elevenedne meg Hugh Fearnley-Whittingstall River Cottege c. sorozatából.)
|
Értékeld te is!