» Egyesült Királyság

» Egyesült Királyság » Nagy-London


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

A királyi csillagvizsgálót II. Károly alapította 1675-ben.


2018-ban hatvan év után ismét munkába állt, ismét az eget kémleli a greenwichi királyi csillagvizsgáló (ROG).

A brit csillagászat otthonának felújításon átesett Altazimuth pavilonjában új teleszkópokat helyeztek el.

Az új eszközegyüttest Annie Maunderről, a greenwichi csillagvizsgálóban dolgozó első női kutatóról nevezték el, aki jelentős felfedezéseket tett a Naphoz kapcsolódóan. Az Annie Maunder Asztrografikus Teleszkópot (AMAT) profik, amatőrök és iskolások használhatják.

A királyi csillagvizsgálót II. Károly alapította 1675-ben. A "hajózás és csillagászat tökéletesítése érdekében" épített intézmény főleg gyakorlati csillagászattal - navigálással, időméréssel, a csillagok helyzetének meghatározásával és almanachok, évkönyvek kiadásával - foglalkozott. 

Egészen 1957-ig működött, ezt követően a komoly tudományos kutatások végzését áthelyezték a várostól távolabbi, vidéki területekre, a városi szmog és fényszennyezettség elől menekülve. A levegő tisztulása és a technológia fejlődése révén azonban a teleszkópok ismét használható képeket készíthetnek a fővárosban is.

AZ AMAT egy "négy az egyben" műszer. Három kisebb lencsét tartalmaz egy 35,5 centiméteres, csúcsminőségű Schmidt-Cassegrain teleszkóp körül. Segítségével tanulmányozni lehet a Napot és a Naprendszer bolygóit, de a jóval távolabbi csillagok és planetáris ködök is kutathatók vele. A planetáris köd bizonyos típusú csillagok körül képződő, gázból és plazmából álló világító burok.

Az új teleszkóp egy speciális hidrogén-alfa szűrő segítségével olyan felvételeket képes készíteni a Napról, amelyeken láthatóvá válnak olyan aktivitásai, mint a flerek, vagyis a nagy napkitörések. 

A ROG projektjére magánadományozók, a múzeum munkatársai és a nagyközönség hozzájárulásával gyűlt össze 150 ezer font (55,5 millió forint). A pénzből sikerült teljes restaurációt végezni az Altazimuth pavilonban. 

A csodaszép Viktória-korabeli épület súlyos sérüléseket szerzett a bombázások során. Az épület fele megsemmisült a II. világháborúban.

Amikor a ROG múzeummá vált, rekonstruálták az épületet, de sohasem tökéletesen, a téglafal berepedezett és benedvesedett. A felújítás során meglátták a lehetőséget az épületben, hogy csodálatos, multifunkciós, 21. századi csillagvizsgálót lehet itt létrehozni. 

MERIDIÁN-EGYEZMÉNY

 

1884. október 22-én kötötték meg Washingtonban az ún. Meridián-egyezményt, amely egyetlen egységes kezdődélkört (meridiánt) határozott meg valamennyi ország számára az aktuálisan létező sokféle kezdődélkör helyett.

Ennek értelmében a Nemzetközi Fokmérési Szövetség 26 tagállama - köztük Magyarország - megegyezett abban, hogy a földrajzi hosszúságok számozását attól a délkörtől számítják, amely az angol Greenwichi Királyi Csillagvizsgáló nagy délkörtávcsövén halad át. A Nemzetközi Meridián Konferencia - amelyet az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Chester A. Arthur hívott össze - arról is határozott, hogy a hosszúsági köröket a kezdőmeridiántól, mint nulla foktól két irányba indulva 180 fokig számítsák, keletre pozitív, nyugatra negatív előjellel.



Tartomány:Nagy-London
Cím:Greenwich
GPS: 51° 28′ 7.0662″, 0° 2′ 55.81784″

Még nem érkezett hozzászólás!

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

Régióválasztó

arrow_upward